Crnogorska policija intenzivno istražuje što se zaista dešavalo tokom noći između ponedjeljka i utorka u međunarodnim vodama, što je uslovilo da italijanski ribarski brod nenadano uplovi u luku Zelenika.
Kako su izbjeglice kazale novinarima, iz Sirije su krenuli još prije šest mjeseci, preko Turske, da bi potom prošli kroz teritoriju Albanije, odakle su ušli u Crnu Goru, zatim nastavili ka Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj... Odatle su, kako kažu, planirali da odu za Italiju.
Želja im je, kako ističu, da na kraju dođu do svojih familija koje žive kao imigranti u Njemačkoj i Švedskoj.
- Krenuli smo sinoć iz Splita. Italijanu smo dali novac da pređemo njihove vode. Isplovljavanje je bilo organizovano u malom gumenom čamcu koji se, međutim, prevrnuo. U moru smo bili pet sati, djeca su bila veoma iscrpljena, dozivali smo u pomoć.
Pokupila nas je iz mora italijanska ribarica - kazao je jedan od izbjeglica za Pobjedu.
Sagovornici nijesu saopštili ime misterioznog Italijana koji im je garantovao ilegalni prelazak u Italiju, niti su željeli da detaljnije objašnjavaju kako je posada broda ,,Erika“ pristigla u pomoć. Kako su rekli, ljudi u Crnoj Gori su divni, ali migranti ne namjeravaju da ostanu u našoj zemlji jer nemaju uslova. Žele da se, što je prije moguće, spoje sa svojim porodicama u Srednjoj Evropi i Skandinaviji.
Shodno priči izbjeglica, italijanska ribarica ih je čudotvorno našla na otvorenom moru i spasila nakon što im se čamac kojim su pokušali da stignu do Italije oštetio i potopio. Crnogorska policija nije sklona da povjeruje u verziju u čudotvornom spašavanju i već je započeta opsežna istraga. Prema informacijama koje je novinar Pobjede dobio juče na licu mjesta, crnogorske pomorske vlasti preko elektronskog trakinga utvrdile su kompletnu rutu i način kretanja ribarice ,,Erika“ u protekla 24 sata. Te informacije opovrgavaju informacije koje su izbjeglice dale.
Nadležni u inspekciji nijesu željeli da o tome detaljnije govore dok se kompletna istraga ne završi. Prema nezvaničnim, ali pouzdanim informacijama, ribarica je prvi put detektovana na udaljenosti od 33 milje od obale. - Oni su odlično znali da su ušli u našu zonu spašavanja, koja je do 50 nautičkih milja, dok su naše teritorijalne vode do 12 milja.
Italijanska posada nije tražila pomoć, već asistenciju. Kapetan nije rekao da ima bolesnog na brodu, nije rekao ništa što bi uputilo na to da mi reagujemo drugačije. Dali smo asistenciju, kada je kapetan rekao da može doći do izvrtanja ribarice, što opet nije bilo tačno jer smo posmatrali ribaricu koja je bila stabilna – kaže sagovornik Pobjede.
Suštinsko pitanje, ističe izvor Pobjede zahtijeva jasan odgovor: zašto je bio ugašen AIS, automatski identifikacioni sistem – satelit? Svi brodovi su dužni da za vrijeme plovidbe imaju upaljen AIS radi takozvanog trackinga, obaveznog praćenja plovila.
-Nije jasno i zbog čega je kormilar brodice izvodio takozvane ,,osmice“ na moru, zašto, još uvijek ne znamo – kazao je sagovornik. S obzirom na to, dodao je, nije isključena mogućnost da je posada broda „Erika“ pokušala da sirijske izbjeglice prošvercuje, te da je brodica direktno došla iz Italije i čekala na unaprijed određenom odredištu. Što se, u međuvremenu, dogodilo pa se prvobitna zamisao izjalovila – u crnogorskoj policiji vjeruju da će ubrzo znati odgovor.
Komentari