Osjećaj tuge
Kako bi se utvrdilo da je u pitanju bipolarna depresija, mora biti prisutno barem pet od sljedećih nekoliko simptoma:
- Depresivno raspoloženje veći dio dana skoro svakog dana,
- Osjećaj tuge i beznađa,
- Značajno smanjeno zanimanje i uživanje u skoro svim aktivnostima,
- Gubitak tjelesne težine ili dobivanje na težini,
- Smanjenje ili povećanje apetita,
- Nesanica ili pretjerano spavanje svakodnevno,
- Osjećaj bezvrijednosti i manjak samopoštovanja,
- Psihomotorni nemir ili usporenost skoro svakog dana,
- Umor i gubitak energije,
- Smanjena sposobnost mišljenja i koncentrisanja,
- Neodlučnost i osjećaj krivice,
- Stalna razmišljanja o smrti,
- Ponavljajuća suicidalna razmišljanja i pokušaji samoubistva.
Značajne razlike
U prošlosti je bipolarna depresija bila povezana s običnom depresijom, ali sve veći broj istraživanja sugestira da postoje značajne razlike između njih, posebno kad se radi o preporučenim tretmanima i načinima liječenja.
Većini ljudi s bipolarnom depresijom antidepresivi ne pomažu. Ustvari, postoji rizik da antidepresivi mogu pogoršati bipolarni poremećaj tako da potiču maniju ili hipomaniju, što uzrokuje brze promjene stanja raspoloženja i ometa druge lijekove koji stabiliziraju raspoloženje.
Provodite vrijeme na svježem vazduhu
Danas je, nažalost, normalno provoditi 90 posto vremena u zatvorenom prostoru, domu, kancelariji, trgovačkom centru… Svježi vazduh dobro djeluje na raspoloženje i na imunitet. Umjereno vježbanje, vožnja biciklom, trčanje i slično imaju, takođe, jak učinak na imunitet.
Dijagnoza
Depresivna epizoda mora trajati najmanje dvije sedmice, a hipomanična najmanje četiri dana da bi se zadovoljili dijagnostički kriteriji. Najčešće je problem depresivna epizoda, a ne hipomanična te se osobe s ovim poremećajem uglavnom javljaju ljekaru zbog depresivnosti, misleći da je u pitanju samo blaga depresija.
Razdražljivost
Uprkos mnogim sličnostima, neki simptomi češći su u bipolarnoj depresiji nego u redovnoj. Bipolarna depresija vjerovatno će uključivati razdražljivost, krivicu, nepredvidive promjene raspoloženja i osjećaj nemira, ali i psihomotornu usporenost, pospanost te povećanje težine.
Bliske osobe
Osobe često ne mogu biti svjesne da je hipomanična epizoda nešto neobično, stoga su veoma važni mišljenje i procjena drugih bliskih ljudi, koji uočavaju drugačije funkcioniranje osobe od uobičajenog i normalnog ponašanja.
Liječenje
Osnova liječenja su psihofarmaci u kombinaciji sa psihoterapijom, koja educira pacijenta o samoj bolesti. Osim toga, u fazi depresije mogu se uvesti i antidepresivi i antipsihotici.
Ako dolazi do bilo kakve promjene raspoloženja tokom liječenja depresije antidepresivima, vjerovatno je riječ o bipolarnom poremećaju, stoga je nužno potražiti ljekara, jer je zasigurno prisutna i hipomanična epizoda.
Izvor: Avaz.ba
Komentari