To se navodi u saopštenju budvanske URE i njihovog koalicionog partnera Blaža Rađenovića a povodom Odluke Savjeta za privatizaciju.
Oni su postavili i nekoliko pitanja:
Na koji se način uopšte došlo do odluke o prenosu i transformaciji?Gdje je akt o tom postupku i ko ga je potpisao?Postoji li o tome odluka SO? Je li je potpisao predsjednik tadašnje SO?Zakon o svojinskoj i upravljačkoj transformaciji je predviđao da onaj ko je državi dao svojinu dobije kasnije akcije (u jednom slučaju u Crnoj Gori je čak odbijeno da se isplati novac). Zašto opština Budva nije dobila SVOJE akcije?.
Uz žaljenje konstatuju da ono o čemu se dosad govorilo u javnosti je potvrđeno nedavnom odlukom Vlade CG da proda HG Budvanska rivijera.
"Kako izgleda, Hotelska grupa Budvanska rivijera će biti segmentirana tako da Sveti Stefan, Miločer i najvjerovatnije Mogren ostanu u vlasništvu države, dok će ostali hoteli, zajedno sa zemljišnim posjedima preći u ruke gospode Kostića i Emilfarba. Na taj način, privatni kapital, to jest 30% kapitala koliko u hotelskoj grupi sada imaju Kostić i Emilfarb, automatski postaje preko 50% u novoj segmentiranoj firmi.
Ilustracije radi, evo kako to izgleda jezikom brojki. Ako se BR segmentira i sadašnji vlasnici koji imaju 30% akcija stignu do 44%, lako je od malih akcionara otkupiti još nekih 7% i stići do preko 50% udjela u vlasništvu. Ti vlasnici akcija bi tako za NAKNANIH SVEGA NEKOLIKO MILIONA dobili nemjerljivo vredniju imovinu. U cjelini uzev, do sada su možda uložili nekih 15 miliona, recimo da im treba još 3 miliona, to je cijena Budvanske rivijere od 18.", navodi se u saopštenju.
Ako bi cilj ovakvog plana bio da Država da popuni budžet, pitanje je, dodaju, zašto se Budvanska rivijera ne prodaje pojedinačno, jer bi donijela možda i do 100 miliona.
"Ukoliko bi se na tržište iznio Palas, u koji je značajno uloženo i doveden je na visok nivo ponude, samo on bi odmah donio najmanje 15 miliona. Kastel Lastva bi sigurno donijela 7, a čuvena kula Perovića 3-4 miliona. Sama Slovenska plaža nesumnjivo vrijedi na tržištu između 30 i 40 miliona. Dakle, u segmentiranoj prodaji na tržištu bi se samo od ovih objekata ostvarilo 70-80 miliona. Pravo je pitanje zbog čega se ne ide na licitaciju i ostvari što veća zarada. Odgovor se nameće u vidu nekog sasvim drugog cilja".
Radi boljeg razumijevanja štetnosti segmentacije podsjećaju da se Queen izdavao za 1 milion.
"Hotel traži mnogo ulaganja, ali ga OTP banka ga ipak nije željela prodati osim za 19 miliona, a nuđeno je čak 16. Njivice je Ibero star sa Ćupićem kupio za 7 miliona (bez zemljišta), a mi segmentacijom uništavamo vrijednost posljednjeg giganta. A Emilafarb i Kostić su svojih 30% akcija našeg hotelskog giganta dobili za svega 15 miliona. Smatramo da će ova segmentacija odlično poslužiti i da se prikrije prljavi posao vezan za Sveti Stefan i Miločer, koji prema režimu kako su izdati u kako gazduju, upravo ni ne pripadaju Crnoj Gori. Uz to, novac od profita od prodaje stanova u Miločerskom parku ne bi se miješao sa novcem Budvanske rivijere", stoji u saopštenju.
Posebno je, kako ističu, indikativno poređenje ove ekonomske vizije usitnjavanja vlasništva u kontekstu regionalnih ukrupnjavanja u hotelsko turističkoj privredi, konkretno u susjednoj nam Hrvatskoj.
"Hrvatska je karakteristična po vrlo visokom stupnju konsolidacije hotelskog tržišta o čemu svjedoči podatak da 10 najvećih domaćih hotelsko-turističkih poduzeća upravljaju s više od 40 posto ukupnih hotelskih soba. Zbog toga, kada već nema spremnosti da se na državnom nivou preispituje štetnost ekonomskih odluka Vlade, u lokalnom parlamentu ćemo nastojati na tome da Opština uradi sve da zaštiti svoje interese i interese građana koji su podizali i stvarali HG Budvanska rivijera", zaključuje se u saopštenju.
Komentari