Šta se dogodi kada se čovjek počne igrati Boga
Ilustracija

"Koncert ptica"

Šta se dogodi kada se čovjek počne igrati Boga

Šta se dogodi kada čovjek uzme stvari u svoje ruke i počne se igrati Boga, sve s ciljem da bi ostao vječno živ, mlad i lijep, pokušat će pokazati sjajna glumačka ekipa nove predstave Kamernog teatra 55.

Tekst "Koncert ptica" autora Dževada Karahasana režira Aleš Kurt, a do premijernog izvođenja 18. aprila dijeli nas osam dana. Naša ekipa prisustvovala je prvoj kostimskoj probi ove predstave. Akteri u više nego zanimljivim, ptičijim kostimima, jedva se krećući, pozirali su za plakat koji će najaviti ovaj jedinstveni umjetnički događaj.

Groteskni šarm

- Komad govori o tome kako ljudi u svojoj velikoj želji da zadrže vječnu mladost pristaju na genetski eksperiment koji ih, iako uspješan u podmlađivanju, polako pretvara u ptice. Za kostime nas je najviše inspirirala komedija "Dell'arte". To je taj pučki teatar koji već stoljećima zabavlja ljude i ima te vrlo živopisne karakterne kostime u isto vrijeme, a opet imaju groteskni šarm - kazao nam je Kurt.

Glumačka ekipa predstave koju čine Tatjana Šojić, Mirsad Tuka, Senad Alihodžić, Amar Selimović i Aida Bukva zadovoljna je postignutim rezultatima. Proces nastanka „Koncerta ptica", priče o potrazi za smislom, ljudskošću, životom i izgubljenim vremenom, za njih je prije svega bio mnogo zanimljiv, ali i naporan, jer zahtijeva mnogo energije.

Puna dvorana

- Vjerujem da će Kamerni dobiti još jednu predstavu koju će publika voljeti. Također, bitno je reći da ovaj teatar generalno ima tu najsigurniju publiku. Uvijek se predstave igraju pred punom dvoranom, što je dobra stvar i dobar primjer kako pozorište treba raditi - istakao je Kurt.

U autorskom timu predstave je scenografkinja i kostimografkinja Adisa Vatreš.

Ismijava ljudsku sujetu

Tekst Dževada Karahasana "Koncert ptica" napisan je kao svojevrsni omaž Aristofanu (starogrčki pisac komedija, op. a.) i persijskom sufijskom poeti Faridudinu Ataru (Fariduddin Attar). Napisan je kao svojevrsna parodija kojom autor na jedan vrlo rafiniran način ismijava ljudsku sujetu, želju za vlašću, kao i samu srž naše ljudskosti, koja, ogoljena i razotkrivena, ostaje isprazna, tašta i okrenuta sebi.

(Izvor:Avaz)