Šućur napominje da “dok se demokratska i razvijena društva sa ozbiljnim vladinim politikama trude da procenat nezaposlenosti smanje otvaranjem novih radnih mjesta, vlast u Crnoj Gori uz pomoć Biroa rada to radi uvodeći mehanizme neosnovanog brisanja nezaposlenih lica iz registra”.
“Naime, ako se nezaposleno lice ne javi određenog datuma, automatski se briše, a za novo prijavljivanje mora sačekati istek kazne u trajanju od 4 mjeseca što predstavlja pravni apsurd. Takođe, bez osnova se sa evidemcije nezaposlenih uklanjaju i visokoškolci koji odrađuju pripravnički staž, kroz program stručnog osposobljavanja, kao i i ona lica koja su radon angažovana na osnovu ugovora o djelu ili ugovora o obavljanju privremenih i povremenih poslova, iako ne uživaju prava koja bi zaposleni po Zakonu o radu trebalo da uživaju”, ističe Šućur.
Dodaje da uz sva ova manipulisanja, kao i uz broj onih koji se ne prijavljuju na Biro rada jer su izgubili svaku nadu i povjerenje da se preko Biroa rada može doći do radnog mjesta, dolazimo do podataka da u Niksiću broj nezaposlenih prelazi 7.000.
“Pa se na osnovu ovoga postavlja logično pitanje da li je Biro rada državni aparat za obmanjivanje javnosti ili nacionalna služba za zapošljavanje?” stoji u zaključku saopštenje.
Komentari