"Neznatan broj žena je na radnim mjestima koje donose novac i moć, jer takve pozicije, po nepisanom pravilu, i dalje pripadaju muškarcima.
Nerijetko žene su žrtve porodičnog nasilja. Samohrane majke kojih po nekim procjenama imao oko 15. 000 u Crnoj Gori su jedna od nezaštićenih i ugroženih kategorija.One nemaju podršku države u procesu razvoda, sa teškoćom se zapošljavaju, finasijski su često na rubu egzistencije", naveli su iz Banke Hrane.
Dodaju da je neplaćeni rad je takođe važan aspekat priče o neravnopravnom položaju žena.
"Govorimo o onom svakodnevnom i nevidljivom radu kod kuće - od kuvanja, pranja i peglanja do čuvanja djece i brige o njima i starima. One srećnice koje su uspjele da nađu posao, “srećne” su duplo, jer ih, kada dođu sa plaćenog posla, čeka posao u kući za koji neće dobiti ni cent.
Kreatori politika bi trebalo da budu svjesni da vrijeme koje ženu provedu na neplaćenom radu kod svojih kuća predstavlja vrijeme koje one nemaju za svoje akademsko obrazovanje ili profesionalno učenje, poslovno uvezivanje ili slobodno vrijeme.Politike i mjere trebalo bi to da mijenjaju i da ne nastave sa postojećim neravnopravnostima", kažu iz Banke Hrane.
Ističu da žene ne učestvuju ravnopravno sa muškarcima u kreiranju ekonomske i razvojne politike, uprkos tome što su obrazovane i što imaju znanja.
Podsjećaju da je u skoro svim humanitarnim akcijama te organizacije bilo pomoći za ženu, suprugu, majku .
"Mi smo pomagali i pomagaćemo svim socijalno ugroženim kategorijama u skladu sa našim mogućnostima. Uvijek smo imali osjećaj solidarnosti prema ženama, majkama, jer one su u današnjem “muškom” svijetu mnogo ranjivija i ugroženija populacija. Upućujemo apel svim Ministrima, direktorima javnih preduzeća, fondova i ustanova koji koriste budžetska sredstva, da se makar na ovaj dan sjete žena i majki koje su bile na našim prioritetnim listama za pomoć. Ako smo mi imali osjećaj tokom čitave godine za ugrožene žene i majke, nadamo se da ćete i Vi naći za shodno da se odazovete ovom pozivu i makar simbolično pokažete saosjećajnost za njih na ovaj dan", apelovali su iz Banke Hrane.
Veliki je boroj ugroženih žena koje su morale putem javnih apela doći do neophodne pomoći jer im sistem niije pružio neophodnu pa su iz Banke Hrane pozvali da im se pokloni pažnja i poklon makar na ovaj dan.
"Ne izdvajajte sredstva iz budžeta samo za koleginice, kako to inače činite. Kontatirajte nas i mi ćemo vam dati sve podatke kako da dođete do njih", poručili su iz Banke Hrane.
Banka hrane je povodom 8.marta uputiti donacije za žene i djecu koje su korisnice usluga Sigurne ženske kućue u Pljevljima “Bona Fide “ i Udruženju za pomoć licima ometenim u psihofizičkom razvoju iz Nikšića.
Komentari