"Istu inicijativu smo uputili DIK-u za prošle predsjedničke izbore, nažalost pored toga što nije prihvaćena, nijesmo čak ni odgovor dobili. Vjerujemo da će gospodin Šaranović naš prijedlog uvrstiti u raspravu na prvoj narednoj sjednici, i da će on biti prihvaćen. U koliko bude prihvaćen pomenuti prijedlog DIK bi dao skroman doprinos afirmaciji crnogorskog jezika", saopšteno je iz CKM-a.
Kažu da. kao što je javnost upoznata jotovana varijanta crnogorskog jezika, "zbog političkih dilova i nemara državnih institucija trenutno služi samo za ismijavanje crnogorskog identiteta".
"Porazan je podatak da se tri čelna čovjeka države u pisanoj komunikaciji ne koriste jotovanu varijantu crnogorskog jezika", kažu z CKM-a.
Smatraju da državne institucije moraju da pojačaju aktivnosti na afirmaciji crnogorskog jezika, i da budu rigorozniji prema onima koji ga osporavaju, a naročito prema nastavnicima i profesorima u školama koji ga ne implementiraju učenicima kako je to planom i programom predviđeno.
"Dok su naši susjedi ponosni na postojanje svojih država i jezika mi se još uvijek sporimo oko indetitetskih, vjerskih i nacionalnih pitanja.
Moramo biti svjesni da bez utemeljenih simbola i jezika ne može biti stabilne i vječne Crne Gore",poručuju iz CKM-a.
Komentari