Naučnici su proučavali šta se dešava u tijelu nakon što natašte popijemo jedan od omiljenijih napitaka u svijetu, bez obzira na to je li je riječ o turskoj kafi, instant varijantama ili onoj s mlijekom.
Došli su do sledećih zaključaka:
1. Povećava se nivo želudačne kiseline
Kafa u praznom želucu povećava proizvodnju hlorovodonične kiseline, što je loše za ljude koji boluju od gastritisa i imaju povećan nivo želudačne kiseline. Zato raste rizik od nastanka čireva, a pojačava se hronični gastritis, sindrom iritabilnog crijeva i želudačnog refluksa.
2. Postajemo anksiozni i podložniji stresu
Kafa utiče na povećanje novoa hormona stresa kortizola, naročito ako se pije na prazan želudac. Hrana djeluje umirujuće na organizam i ublažava negativno dejstvo kafe, pod uslovom da je riječ o zdravim namirnicama.
3. Smanjuje se nivo hormona sreće
Kofein ometa proizvodnju serotonina, neurotransmitera odgovornog za osjećaj zadovoljstva i sreće. Njegov nedostatak je glavni uzrok depresije i mentalnih bolesti.
Iako ćete nakon ispijanja omiljenog napitka na prazan želudac najprije osjetiti naglo podizanje raspoloženja, za sat-dva ono će pasti, piše Index.hr
Ako kafu pijete nekoliko puta dnevno, lučenje serotonina počeće da zavisi od spoljašnjih činilaca, a ne od rada organizma.
Zdravija rutina nakon buđenja: Umjesto kafe, probajte čaj
28. 05. 2024 - 08:21
|
Vijesti
Komentari