"Ubijeđen sam da je sporazum (izjava) dvojice predsjednika (Kosova i Crne Gore) sporazum za korekciju grešaka", kazao je Haradinaj.
Dodao je da je glasanje za zakon "glas za perspektivu i slobodu kretanja" žitelja Kosova po zemljama EU.
"Garantujem vam da ratifikacija ne dovodi u pitanje teritoriju Kosova. Odluka je u vašim rukama. Vaš današnji glas 'Za' je glas za budućnost Kosova", kazao je Haradinaj.
I šef poslaničke grupe DPK Memlji Krasnići pozvao je poslanike da glasaju za ratifikaciju granične linije Kosova i Crne Gore.
"Iza nas je težak period, koji je prethodio pitanju koje je jedno o najvažnijih za državu. Poslije mnogo truda, razgovora i pregovora sa partnerima i prijateljima Kosova, ali i sa Crnom Gorom, uspjeli smo da pronađemo jednu formulu prihvatljivu za sve strane. Uspjeli smo i da sačuvamo pravo na našu zemlju, da sačuvamo dobre odnose sa Crnom Gorom i partnerstvo sa strateškim saveznicima Kosova", rekao je on.
"Tri godine nakon potpisivanja sporazuma o demarkaciji granične linije sa Crnom Gorom, ovdje smo kako bismo dali glas za njegovo usvajanje i oslobodili građane izolacije koja je postala kolektivna trauma", rekao je Krasnići.
Šef poslaničke grupe Demokratskog saveza Kosova Avdulah Hoti potvrdio je stav poslanika ove stranke da će glasati za ratifikaciju ovog sporazuma. On je dodao da je uspjeh što se današnja sjednica o demarkaciji odvija bez nasilja i suzavca.
"Jedan od onih koji je nekada bio nasilan u skupštini je i sadašnji premijer. Nas raduje činjenica da će Skupština Kosova danas biti bezbjedna. Sporazum o razgraničenju je ispravan po članu 7.,9. i 11. , zato će DSK podržati ovaj proces. Našu stranku osnovao je Ibrahim Rugova i mi nikada nijesmo preduzimali korake koji bi mogli da štete državi Kosovo", kazao je Hoti.
Poslanici opozicionog Samoopredjeljenja nijesu promijenili stav o demarkaciji. Oni su sto za kojim je sjedio Haradinaj prekrili fasciklama u kojima su potpisi građana koji se protive demarkaciji i formiranju ZSO. Riječ je o peticiji koja je pokrenuta 2015., a u kojoj je učestvovao i Haradinaj.
Šef poslaničkog kluba Samoopredjeljenja Gljauk Konjufca, rekao je da Haradinaj mjesto premijera duguje upravo građanima koji su potpisali tu peticiju.
"Pred nama je odlučujući izbor, ali mislim da će nam biti veoma lako da izaberemo. Opredijelićemo se između toga da li ćemo štititi greške Mutrata Mehe ili ćemo braniti i štititi teritoriju zemlje", poručio je Konjufca.
Nova grupa nezavisnih poslanika neće glasati za ratifikovanje Sporazuma o demarkaciji granične linije između Kosova i Crne Gore, rekao je u dijelu rezrvisanom za diskusiju poslanika, Visar Imeri. On je za svim poslanicima koji će glasati za ratifikaciju ovog sporazuma poručio da su dužni da građanima objasne da će Kosovo izgubiti preko 8000 hektara teritorije.
"Već tri godine skupština raspravlja o demarkaciji sa Crnom Gorom, a ne raspravlja o ekonomiji, zdravstvu i drugim pitanjima koja su od suštinskog značaja za građane. Mi razmatramo ovo pitanje jer nemamo vladu koja je sposobna da otvori druga pitanja. Naša parlamentarna grupa neće glasati za ovaj sporazum jer mi nemamo pravo da glasamo za to da Kosovo izgubii svoju teritoriju", kazao je Imeri.
Poslanici Srpske liste, koji su se ranije izjasnili da neće glasati za ratifikaciju Sporazuma o demarkaciji granične linije sa Crnom Gorom, nijesu prisustvovali današnjem vanrednom zasjedanju.
Podsjetimo, podršku zakonu su dali šefovi poslaničkih grupa Demokratskog saveza Kosova, Demokratske partije Kosova, Alijanse za budućnost Kosova, Socijaldemokratske inicijative, poslaničke grupe Šest plus.
Protiv su bili poslanici Samoopredelenja, Nove poslaničke grupe nezavisnih poslanika koji su napustili Samoopredjeljenje, dok sjednici ne prisustvuju poslanici Srpske liste.
Vanredna sjednica počela je sa pola sata zakašnjenja, dok je u Skupštini Kosova prisutno 85 poslanika.
Ovo je četvrti pokušaj skupštine da ratifikuje Sporazum koji je jedan od uslova za viznu liberalizaciju Kosova.
Beta/RTV Kosovo
Komentari