Švajcarski pravosudni organi raspisali su potjernicu za Berancem Vukom Vulevićem nakon što su ponovo aktivirali predmet u sudu u Bernu protiv optuženih za ubistvo Faiza Kadrića. Viši sud u Podgorici nezakonito je oslobodio Vuka Vulevića i osudio Zlatka Ajkovića na 14 godina zatvora zbog ubistva Kadrića 1999. godine u Cirihu. Viši sud je, na svoju ruku preuzeo suđenje i donio odluku, bez prethodnog odobrenja švajcarskih pravosudnih organa koji im nijesu ustupili predmet.
Vulević je nedavno oslobođen i ukinut mu je pritvor. Poslednjih dana boravio je u Podgorici i Beranama. On se slobodno kretao jer su sve potjernice za njim bile ukinute, a predmeti u kojima mu je suđeno su ili zastarjeli ili je oslobođen.
Nakon što je švajcarski sud aktivirao predmet ubistva Kadrića u Cirihu, Vuleviću će i pored toga što je oslobođen u Podgorici za isto krivično djelo biti suđeno i u toj zemlji. Podgorički sud je preuzeo suđenje uz obrazloženje da im je ustupljen predmet, što nije tačno i što dokazuje dokumentacija švajcarskog pravosuđa. Ministarstvo pravde Švajcarske je 2006. godine dostavilo određene dokaze i informacije Višem sudu u Podgorici, i to radi pomoći u krivičnoj istrazi koja se vodi u Cirihu, gdje je ubistvo i počinjeno, ali time nijesu ustupili predmet. To znači da se u Švajcarskoj još uvijek vodi istraga zbog ovog ubistva, te da će se okrivljenima u ovom predmetu suditi u Švajcarskoj i to za isto krivično djelo. Takođe, potjernica za osumnjičenima u ovom predmetu, koju je oglasio Interpol Švajcarske je na snazi, jer ih ova država još uvijek potražuje zbog osnovanih sumnji da su učestvovali u pomenutom ubistvu.
Vulević je na naslovnice štampanih medija dospio u maju 2004. godine kada su ga čelnici policije označili kao jednog od učesnika u atentatu na urednika „Dana” Duška Jovanovića. Do danas nije procesuiran za to krivičn o djelo. U maju 2005. godine uhapšen je u restoranu „Njujork” u Beogradu. Policija ga je tada lišila slobode jer je protiv njega bila pokrenuta istraga da je preko firme Montplus kompani, zajedno sa Vuksanom Cemovićem, utajio porez za prodatu kafu. U junu iste godine specijalni tužilac podigao je optužnicu protiv Cemovića, Vulevića, Momčila D. Pecića i Veselina V. Pavličića, zbog šverca 202 kilograma kokaina iz Venecuele u Crnu Goru i Srbiju. U optužnici piše da su Cemović i Vulević, kao vlasnici preduzeća, iskoristili službeni položaj u namjeri da sebi pribave protivpravnu imovinsku korist, a da im je u tome sa umišljajem pomogao Pavličić. Oni su u Valensiji, u Venecueli, za potrebe kupca, preduzeća Montplus kompani, nabavili 20 tona asfaltne prekrivke. Nepoznate osobe su u tu pošiljku spakovale i 202 kilograma kokaina u dva kontejnera i brodom uputili u Luku Bar. Presudom Višeg suda u Podgorici iz maja 2008. godine, Vulević i Pavličić oslobođeni su optužbe da su učestvovali u švercu kokaina, što je Apelacioni sud potvrdio.
U martu 2011. godine oslobođen je optužbi i za utaju poreza. Vulević je bio optužen da je postao član kriminalnog udruženja, koje su osnovali Saša Boreta i Ljubo Bigović, kojima se sudi da su naručili ubistvo policijskog funkcionera Slavoljuba–Slavka Šćekića.
Saša Boreta, Ljubo Bigović, Alan Kožar, Ljubo Vujadinović, Milan–Čila Šćekić, Vuk Vulević, njegov otac Radoslav, Goran Živković, Dušanka Vujović i Danica Vuković su u maju 2011. godine, u nedostatku dokaza, oslobođeni optužbe da su počinili krivično djelo zločinačko udruživanje na organizovan način. Apelacioni sud je u januaru ove godine potvrdio oslobađajuću presudu u ovom dijelu. Nakon što je oslobođen optužbe, Vuleviću je odmah ukinut pritvor, u kojem se, sa manjim prekidima, nalazio od kraja maja 2005. godine.
I Okružno tužilaštvo u Beogradu zatražilo je ranije od kolega iz Crne Gore da im obezbijede prisustvo Beranca Vuka Vulevića kako bi ga ispitali zbog sumnje da je u aprilu 2010. godine pokušao da ubije bivšeg funkcionera ANB-a Vasilija Mijovića. Iako je prijava protiv njega u međuvremenu povučena, beogradsko tužilaštvo je donijelo odluku da Vulevića za ovo krivično djelo goni po službenoj dužnosti.
Predmet je zaveden pod šifrom KTR broj 12798-10, a u zahtjevu za sprovođenje istrage ovo krivično djelo zasad je kvalifikovano kao ubistvo u pokušaju. Međutim, ne isključuje se mogućnost da zavisno od toka istrage i medicinskih vještačenja bude prekvalifikovano u nanošenje teške tjelesne povrede opasne po život.
Vasilije Mijović je ranije optužio Vulevića da je pokušao da ga ubije, zbog čega je zamjenik prvog opštinskog tužioca u Beogradu Nikola Radojević izdao nalog za sprovođenje istrage. Mijović je protiv Vulevića podnio krivičnu prijavu pošto ga je ovaj, navodno, kako je tvrdio, zajedno sa još jednim Berancem, napao i pokušao da ga ubije 11. aprila 2010. godine, u Viganovačkoj ulici u Beogradu.
Bivši funkcioner ANB-a je u krivičnoj prijavi naveo kako je uspio da se otrgne napadačima, ali je tom prilikom zadobio teške tjelesne povrede. Policija je tokom uviđaja na licu mjesta pronašla tzv. šok-sprej i šipku, za koje se pretpostavlja da su ih koristili napadači. Ti predmeti su upućeni na vještačenje, a uzorci DNK će biti upoređeni sa Vulevićevim.
Oslobađan
Tokom prošle godine vijeće Vrhovnog suda donijelo je odluku da je zastario predmet u kojem se Vuk Vulević teretio za napad na službena lica, 2002. godine u Beranama. Na taj način, Vulević je oslobođen još jednog djela koje mu se stavljalo na teret.
On se tokom protekle decenije, između ostalog, dovodio i u vezu sa švercom 200 kilograma kokaina iz Venecuele. Tokom sudskog postupka koji je trajao više godina, količina droge koja je švercovana smanjena je na nekoliko stotina grama.
(Izvor:Dan)