"Tiangong-1" bio je dio ambicioznog kineskog svemirskog programa i prototip svemirske stanice koja je trebalo da zaživi 2022. godine.
U orbitu je lansiran 2011. godine, a pet godina kasnije obavio je svoju misiju, poslije koje je bilo očekivano da padne na Zemlju. Vrijeme i mjesto pada stanice je veoma teško predvidjeti jer je više niko ne kontroliše.
Posljednja procjena o padu na Zemlju navodi da bi to moglo da se dogodi između 30. marta i 2. aprila. Očekuje se da veći dio stanice izgori u atmosferi, ali neki djelovi mogli bi da padnu na površinu Zemlje.
Naučnici Instituta za fiziku visokih frekvencija i radarske tehnike Fraunhofer prate satelit težak 8,5 tona uz pomoć radarskog sistema za koji kažu da je jedan od najmoćnijih u svijetu.
"Tiangong-1" je putovao brzinom od oko 29.000 kilometara na sat u orbiti, na skoro 270 kilometara iznad Zemlje, kad su nastale radarske slike.
Veliki sateliti i svemirske stanice povremeno padnu nazad na Zemlju nakon boravka u svemiru. Međutim, šanse da djelovi koji prežive izgaranje u atmosferi pogode nekog na Zemlji su ekstremno male.
Najpoznatiji primjer takvog pada je vjerovatno "Skajlab", stanica američke svemirske agencije NASA teška 100 tona iz 70-tih godina, čiji su djelovi pali na zabačeno područje istočno od Perta u Australiji, kad se modul raspao 1979. godine, prenosi Telegraf.
Nedavni primjeri su ESA-in satelit GOCE, koji je pao u Zemljinu atmosferu u novembru 2013. godine i NASA modul UARS, u septembru 2011.
Komentari