Šansa da Crna Gora ojača svoju poziciju u UN
Marina Vujačić, foto: Pr Centar

Marina Vujačić najavljuje kandidaturu za UN Komitet

Šansa da Crna Gora ojača svoju poziciju u UN

Komitet UN o pravima osoba sa invaliditetom je najveće i najznačajnije tijelo na globalnom nivou koje se bavi pravima osoba sa invaliditetom.

Komitet među svojim nadležnostima prati sprovođenje Konvencije o pravima OSI u cilju boljeg razumijevanja prava od strane OSI, odnosno razumijevanja obaveza od strane država potpisnica. Svi članovi Komiteta su osobe s invaliditetom iz različitih država potpisnica Konvencije i njihov mandat traje četiri godine.

Mandat novog sastava Komiteta će početi u januaru 2019. Članovi Komiteta moraju biti nezavisni eksperti koji djeluju u ličnom svojstvu. Ministarstvo vanjskih poslova je u ime Vlade Crne Gore raspisalo javni poziv za zainteresovane kandidate, nezavisne eksperte s invaliditetom da se kandiduju za članove Komiteta, nakon što je Kancelarija Visokog komesara za ljudska prava dostavila poziv Generalnog sekretara UN za prijavljivanje kandidata za članstvo u Komitetu. Svoju nominaciju najavila je i Marina Vujačić, bivša generalna sekratarka Ministarstva za Evropske integracije i bivša predsjednica Udruženja mladih sa hendikepom.

"Konvencija propisuje obavezu država članica da prilikom odluke o nominaciji kandidata usko sarađuju s organizacijama osoba s invaliditetom. U slučaju nominacije eksperata s invaliditetom jedino i smatram važnim i relevantnim stav organizacija osoba s invaliditetom, i nevladinih organizacija koje se bave ljudskim pravima, odnosno onima koje su imale iskustva u radu s UN tijelima. S druge strane, važno je i mišljenje državnih insititucija, univerziteta i svakako institucije Zaštitnika ljudskih prava i sloboda, čiju podršku očekujem,“ kaže za Kodex Marina Vujačić.

marinavujacic

Izbori za devet novih članova Komiteta će se održati na 11. sastanku strana ugovornica Konvencije o pravima osoba s invaliditetom, od 12. do 14. juna 2018, u Njujorku. Sve države potpisnice Konvencije imaju pravo glasa, a glasanje je tajno.Trenutni sastav Komiteta ima samo jednu ženu, pa je Komesar u svom pismu ohrabrio kandidovanje žena s invaliditetom

„Pozicija, odnosno članstvo Crne Gore u ovakvom tijelu zaista je značajno kako zbog pozicioniranja na međunarodnom nivou, tako i zbog podrške u cilju boljeg razumijevanja obaveza iz Konvencije, prije svega posredstvom ekspertske podrške i povezivanja s drugim međunarodnim tijelima, i organizacijama koje mogu prenijeti svoja iskustva i ponuditi tehničku podršku crnogorskoj administraciji, ali i organizacijama osoba s invaliditetom. Prema nezvaničnim informacijama, Bosna i Hercegovina i Srbija neće nominovati kandidata za naredni sastav Komiteta, što utiče na veće mogućnosti Crne Gore da dobije svog predstavnika. U tom smislu se povećava mogućnost za moj izbor, ukoliko država odluči da sam ja dovoljno relevantna kandidatkinja, odnosno da sam važna za Crnu Goru. Istočna i Zapadna Evropa su značajno manje zastupljene u Komitetu jer je od ukupno 18 članova po pet iz Azije i Afrike,“ kazala je Vujačić za Kodex.

Nakon što kandidati dostave potrebnu dokumentaciju i prijave se MVP, MVP će zatražiti mišljenje nadležnih državnih organa, nevladinih organizacija, univerziteta i Ombudsmana, kojima su prethodno i poslali poziv za predlaganje kandidata. Prioritet prilikom nominacije, kako su naveli iz MVP, će se dati uslovima na koje se i Komitet posebno poziva. Radi pojašnjenja, nezavisnim ekspertima se ne mogu smatrati predstavnici državnih organa.

„Moje dugogodišnje iskustvo u Udruženju mladih sa hendikepom Crne Gore me preporučuje kao relevantnu kandidatkinju, posebno jer se UMHCG, između ostalog, i bavi nadgledanjem sprovođenja Konvencije u Crnoj Gori. Dodatno, napisala sam preko deset studija, sprovela veliki broj istraživanja, treninga i obuka na teme koje pokriva Konvencija, a među najznačajnijim aktivnostima u poslednjem periodu bilo je i pisanje Alternativnog izvještaja o sprovođenju Konvencije u Crnoj Gori,“ kazala je Vujačić.

Nakon konsultacija koje će MVP obaviti, u slučaju odluke kandidatura će se zvanično dostaviti kancelariji visokog komesara UN za ljudska prava koji će nakon objedinjavanja i potvrđivanja spiska svih kandidata_kinja isti dostaviti državama potpisnicama. Nakon toga, država, odnosno MVP, preko Stalnih misija i drugih DKP-a treba započeti proceduru obezbjeđivanja podrški zemalja članica Konvencije, ukoliko smatra da sam ja dovoljno vrijedna kandidatkinja za državu CG.

„Imajući u vidu položaj OSI u Crnoj Gori i ograničeno poštovanje njihovih prava, odnosno vrlo često kršenje, odlučila sam da je ovo način na koji ja dalje mogu doprinijeti OSI iz Crne Gore jer će to biti u fokusu moje pažnje, pored toga što članovi Komiteta imaju zaduženja da prate sprovođenje Konvencije na globalnom nivou,“ nada se Vujačić.

 

Komentari

Samo registrovani korisnici mogu komentarisati Prijavi se Nemate profil? Registrujte se
600

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.

Title

Text