Pažin je ukazao na značaj izvršiteljske profesije i izrazio podršku za važan dopirinos koji javni izvršitelji daju ostvarenju pravde i pravičnosti, kao temelja ukupnog društvenog i ekonomskog napretka Crne Gore.
Objasnio je da konačna sudska presuda donešena u razumnom roku, pred nezavisnim i nepristrasnim sudom, jeste neophodan, ali ne i dovoljan uslov za konačno ostvarenje pravde.
„Pravda i pravičnost se konačno ostvaruju tek ažurnim i efikasnim izvršenjem sudskih presuda, kada građani, privrednici i investitori dobiju konačno zadovoljenje pravde i ostvare prava koja su im bila uskraćena. Tek brzim i efikasnim ostvarenjem prava koja su zaštićena u sudskom postupku gradimo osjećaj pravne sigurnosti, jačamo povjerenje u vladavinu prava i dajemo mahove ukupnom društvenom i ekonomskom napretku,“ naglasio je Pažin.
Uvođenjem samostalnih i nezavisnih nosilaca izvršiteljske funkcije u crnogorski pravni sistem uspostavljen je znatno efiksniji, brži i kraći postupak izvršenja sudskih presuda. Osim toga, sistem javnih izvršitelja je značajno rasteretio sudove i omogućio im da se u većoj mjeri posvete rješavanju složenijih predmeta.
„Dakle, danas nakon četiri godine, možemo sa zadovoljstvom konstatovati da je odluka o izmještanju ovog procesa iz sudova bila ispravna. Sistem javnih izvršitelja doprinio je uspješnijem i bržem ostvarenju prava građana, dok je naš poslovni ambijent danas znatno pouzdaniji i konkurentniji“, ocijenio je potpredsjednik Vlade.
Ukazao je, takođe, i na naglašenu odgovornost koju ova važna profesija nosi, dodajući da javni izvršitelj mora biti osoba najvišeg ličnog i profesionalnog integriteta, kojoj javni interes ostvarenja pravde i pravičnosti mora biti svetinja.
„U ogromnoj većini, aktueni nosioci izvršiteljske funkcije ispunjavaju ove zahtjevne standarde etike i pravne struke. Nažalost, proteklih godina, bilo je pojedinačnih slučajeva javnih izvršitelja koji su nesavjesnim i neodgovornim radom nanosili znatnu štetu ugledu ove značajne profesije. Podsjetiću da su prošle godine pokrenuti disciplinski postupci protiv osam javnih izvršitelja, kao i krivični postupak protiv jedne osobe, koja je do okončanja postupka udaljena iz službe,“ naveo je.
„U Ministarstvu pravde, koje nadzire rad javnih izvršitelja, spremni smo, dakle, da damo svu podršku i ohrabrenje časnim i stručnim nosiocima ove profesije, ali smo isto tako spremni da, u saradnji sa Komorom javnih izvršitelja, odlučno i bez bilo kakve zadrške sankcionišemo, pa i odstranimo iz službe, one javne izvršitelje koji se ogriješe o svoje moralne i profesionalne dužnosti,“ rekao je Pažin.
Potpredsjednik je pozdravio nastojanje javnih izvršitelja da, kroz današnje savjetovanje i dalje jačanje sopstvene profesije, dodatno doprinesu izgradnji osjećaja pravne sigurnosti kod crnogorskih građana, privrednika i investitora, kao preduslova za dalji razvoj države i stvaranje nove vrijednosti u Crnoj Gori.
Komentari