Održano je i prvo javno predstavljanje izvještaja Biroa za poslodavačke aktivnosti Međunarodne organizacije rada o ženama u biznisu i menadžmentu u istočnoj Evropi i centralnoj Aziji, što je i Crnu Goru i sam događaj stavilo u fokus regionalnih dešavanja.
„Ukoliko bi učešće žena u ekonomiji bilo na istom nivou kao i učešće muškaraca, bruto domaći proizvod bi u zemljama istočne Evrope i centralne Azije bio veći za 1.1 trilion dolara odnosno dodatnih 23% na godišnjem nivou“, istakla je Katarina Crnjanski Vlajčić, menadžerka regionalnog projekta.
Studija, kako se navodi, potencira sve veći potencijal ženskog talenta kao i stalni progres vidljiv u regionu.
Rodne razlike u primanjima, kao i u svijetu, su prisutne u mnogim zemljama regiona i kreću se od 5.3% u Sloveniji do otprilike 50% u Tadžikistanu i Azerbejdžanu. Nadalje, kako se navodi, nastavlja se trend neravnopravnog učešća žena kada su u pitanju porodične obaveze i izvršavanje kućnih poslova, budući da žene provedu u prosjeku od 1,6 do 6,2 sata više u odnosu na muškarce obavljajući neplaćeni rad. Ovakve barijere, smatra se, mogu biti ograničavajući faktor za ulazak i zadržavanje žena na tržištu rada, jer u kombinaciji sa kultorološkim normama i rodnim stereotipima ograničavaju karijerne opcije i profesionalno napredovanje žena.
Uprkos preostalim izazovima, u izvještaju, kako se navodi, se nalazi nekoliko pozitivnih činjenica koje se odnose na žene, a koje obećavaju poboljšanje u budućnosti. Navodi se da su žene u sve većoj mjeri podjednako konkurentne kao i muškarci u pogledu obrazovanosti i sklonosti ka preduzetništvu. Naime,saopšteno je da u 23 od 25 zemalja istočne Evrope i centralne Azije broj žena sa diplomom završenih studija je veći od broja muškaraca, a naporedo sa tim raste broj žena među poslodavcima, i one čine 25% od ukupnog broja poslodavaca u 23 od 25 zemalja ovog regiona.
Izvještaj, kako se navodi, donosi i 5 ključnih preporuka za kompanije za promociju žena u menadžmentu: omogućiti ženama pristup svim operacijama i funkcijama na nivou kompanije, kao i obukama za obavljanje izvršnih funkcija; dodjeljivati menadžerkama vidljive i izazovne zadatke; odati priznanje i pružiti podršku ženama i obezbijediti im mentorstvo.
Foto: UPCG
„Kroz ovaj projekat upoznali smo i međusobno povezali brojne uspješne poslovne žene, formirali svoj tim trenera i organizovali program obuke za menadžerke, kreirali sadržaje koji mogu pomoći poslodavcima u razvoju politika za veću zastupljenost žena u menadžmentu. Formirali smo Mrežu menadžerki, izradili Bazu podataka poslovnih žena koju ćemo dalje razvijati, te sproveli drugo po redu istraživanje o učešću žena i muškaraca u upravljačkim strukturama kompanija u Crnoj Gori“, istakla je Svetlana Vuksanović.
Komentari