Maestro Bojan Suđić kao student FMU kasnih je devedesetih u Zagrebu osvojio prvo mjesto na Jugoslavenskom takmičenju muzičkih umjetnika u kategoriji dirigovanja koja od osnivanja konkursa 1948. nikome do tada nije dodijeljena. "Sebe doživljavam kao vodiča koji ekspediciju vodi i na manje poznata mjesta"
Bogatu karijeru ostvario je dirigujući kao stalni i gostujući dirigent u ansamblima širom Evrope; pored pedagoškog rada na FMU u Beogradu angažovan je kao umjetnički direktor i šef dirigent Simfonijskog orkestra RTS-a. U utorak 16. aprila na A tempu je njegov treći nastup sa crnogorskim orkestrom.
Više puta ste tokom rada sa Crnogorskim simfonijskim orkestrom naglasili riječ “povjerenje“ kao nešto gotovo presudno između Vas i ansambla...Je li ga teško uspostaviti za određeni broj termina koji dobijete prilikom gostovanja, ili je i autoritet ona bitna referenca za njegovo uspostavljanje?
"Svaki pravi dirigentski autoritet se gradi na povjerenju ansambla u ispravan muzički put na koji muzičare navodi dirigent. Dakle, ne na demagogiji, frazama, obezbjeđivanju određenih pogodnosti muzičarima ili na moćnim društvenim pozicijama, već na borbi za istinu i ostvarivanje najviših muzičkih ideala. "Zaista je začuđujuće koliko djelo nastalo prije dva vijeka može biti živo i komunikativno i danas"
Sebe doživljavam kao vodiča koji ekspediciju vodi i na manje poznata mjesta, za šta je članovima te ekspedicije neophodno povjerenje kako u vodiča tako i u sebe same i sopstvene mogućnosti.
Šta je to u muzici što Vas tokom svih godina dirigentskog i pedagoškog rada još uvijek snažno vezuje za profesiju i scenu? Može li se govoriti o čisto estetskom aspektu, nekim emotivnim momentima ili se tokom godina stalno pronalazite i prepoznajete u novim „momentima“ istih partitura?
"Imam tu rijetku sreću da se bavim profesijom u kojoj sam se u potpunosti pronašao i koja me ispunjava neprestanom interakcijom sa duhom kompozitora čije partiture tumačim, kao i sa muzičarima sa kojima sarađujem. "Ne mogu da ne naglasim činjenicu da sam veliki navijač Crnogorskog orkestra"
Poslije godina iskustva došao sam i do pozicije da mogu da pomognem i poklonim nešto od svoga znanja i divan je osjećaj kada ono nekome koristi. Takođe, nova iščitavanja partitura dovode i do spoznaje sopstvene promjene tokom vremena, što me uvijek iznova iznenadi
Betoven, Bruh
Na Velikoj sceni CNP-a u okviru festivala A tempo, pod vođstvom maestra Suđića, Crnogorski simfonijski orkestar predstaviće se djelima Ludviga van Betovena i Maksa Bruha.
Solističke dionice u Bruhovom Koncertu sviraće Ivan Vukčević (viola) i Milan Reriha (klarinet). Početak koncerta je u 20 sati.
(Izvor:Vijesti)