Mislim da smo napravili dobru predstavu. Ovaj tekst kao i sve što Dževad radi ima neku misteriju - istakao je reditelj Aleš Kurt u svom kratkom obraćanju na jučerašnjoj pres-konferenciji.
O ovom djelu, koje predstavlja ljude koji u svojoj želji da zadrže vječnu mladost pristaju na genetski eksperiment pretvarajući se u ptice, nadahnuto i duhovito govorio je sam autor.
- Najgore što se čovjeku može dogoditi je da mu se sve želje ispune, a ovo potrošačko društvo danas to nudi. Ali, kada ostanete bez mogućnosti da čeznete, sanjate, da se nadate, želite..., vi više niste živi. Ali da li je ispunjena želja za stalno svježim cvijećem ako je ono plastično. Tad i nije cvijeće. Želja za mladošću ako to znači botokse, od čega lice postaje maska... Kada kupujete sve te organe, postavlja se pitanje jeste li to još vi. O tome govori i moj komad - pojasnio je Karahasan.
„Koncert ptica" napisan je kao svojevrsni omaž Aristofanu (starogrčki pisac komedija, op. a.) i persijskom sufijskom poeti Faridudinu Ataru (Fariduddin Attar). To je parodija kojom autor na jedan vrlo rafiniran način ismijava ljudsku sujetu, želju za vlašću, kao i samu srž naše ljudskosti.
Dragan Jovičić, direktor Kamernog teatra 55, poručio je publici da u „Koncertu ptica" obrate pažnju na ono što se neće vidjeti.
(Izvor:Avaz)