Ipak, Državna izborna komisija je na današnjoj sjednici odlučila o prigovoru kandidata za predsjednika Crne Gore Mladena Bojanića.
Bojanić podnio prigovor na regularnost izbornog procesa u cjelini
Prigovori su odbačeni kao nedozvoljeni.
"Prigovor DIK-u saglasno zakonskim odredbama može se podnijeti samo protiv odluka Opštinskih izbornih komisija. O kompletnom prigovoru OIK nijesu odlučivale. DIK je predmetno rješenje donijela većinom glasova stalnog sastava DIK-a", objasnio je Šaranović.
Objasnio je i šta bi se dogodilo da odluku nijesu donijeli.
"Nedonošenje odluke o prigovoru u zakonom propisanom roku kao posljedicu bi imalo poništenja izbora kako bi se stekli uslovi za raspisivanje novih. Imajući u vidu da su tokom izbornog postupka, na nivou države, podnijeta samo tri prigovora, od kojih je jedan podnijela DPS-a nedvosmisleno se ukazuje da su izbori sprovedeni u zakonoskoj proceduri i bez bitnih povreda biračkih prava i da se ne mogu dovoditi u pitanje", rekao je Šaranović.
Komentarisao je i nedolazak dijela članova DIK-a.
"Ovakvo postupanje dijela članova DIK-a bez opravdanog razloga shvaćeno je kao njihova odluka da dalje ne učestvuju u radu DIK-a do završetka ovog izbornog procesa kako bi onemogućili funkcionisanje ovog organa i u krajnjem onemogućili utvrđivanja konačnih rezultata izbora. Oni koji su došli na sjednicu pokazali su visok nivo odgovornosti i profesionalnosti, kao i čuvanje ugleda ovog organa", smatra Šaranović.
Kako je dodao očigledno usaglašen nedolazak dijela stalnih članova DIK-a i opunomećenih predstavnika kandidata dokaz je opstrukcije odnosno pokušaj blokade rada DIK-a u završnoj fazi izbornog postupka i utvrđivanja konačnih rezultata izbora za predsjednika Crne Gore.
Komentari