Osim Puletića, za teško djelo protiv zdravlja ljudi i nepostupanje po zdravstvenim propisima za suzbijanje opasne zarazne bolesti na po godinu zatvora pravosnažno su osuđeni i ljekari Tomislav Jeremić, Haka Tahirović i Jela Cimbaljević.
Tada je inficirano pet beba od kojih je jedna preminula u Kliničkom centru u Podgorici.
Obrazlažući predlog za zaštitu zakonitosti, advokat Medojević je istakao da je Apelacioni sud potvrdio prvostepenu presudu koja ne sadrži objašnjenje ko je od četvoro optuženih povrijedio koji propis, već je njihova krivica predstavljena uopšteno i sumarno.
- Apelacioni sud je presudu prvostepenog suda promovisao u zakonitu iako ona u odnosu na doktora Zvonka Puletića ne sadrži ocjenu prezentiranih dokaza, niti ta presuda uopšte ima razlog- smatra advokat Medojević.
Presudom Apelacionog suda u februaru je uvažena žalba Višeg državnog tužilaštva i prvostepena presuda je preinačena u dijelu odluke o sankciji, tako da je dr Zvonko Puletić konačno osuđen na zatvorsku kaznu u trajanju od godine. Prvostepenom presudom bio je osuđen na polugodišnju kaznu koju je trebalo da izdržava u prostorijama za stanovanje.
Osim Puletića, odlukom Apelacionog suda doktorima Jeremiću i Tahirović je sedmomjesečna zatvorska kazna povećana na jednogodišnju robiju, dok je Jeli Cimbaljević polugodišnji kućni zatvor takođe zamijenjen godinom zatvora.
Advokat Medojević u predlogu Tužilaštvu navodi da je predlog za zaštitu zakonitosti podnio zbog povreda odredaba krivičnog postupka u žalbenom postupku, prava okrivljenog na odbranu i povrede Krivičnog zakonika na štetu okrivljenog.
- Od 133 strane presude, tobožnji razlozi se nalaze na 131. strani gdje prvostepeni sud navodi da „shodno prethodno označenim propisima osuđeni Jeremić kao direktor Opšte bolnice u Bijelom Polju je bio dužan da obrazuje tim za nadzor i prevenciju bolničkih infekcija, te da osuđeni Zvonko Puletić kao načelnik Ginekološko akušerskog odjeljenja i osuđena Haka Tahirović kao načelnik dječjeg odjeljenja i odsjeka za neonatologiju nijesu vršili redovnu bakteriološku kontrolu sredine na tim odjeljenjima. Nijesu nalagali uzimanje briseva sa ravnih površina uređaja, opreme i sanitarnog materijala kao i sanitarnu kontrolu na tim odjeljenjima – advokat Medojević je citirao navode prvostepene presude.
Istakao je da se njegovom branjeniku, doktoru Puletiću na teret stavlja što nije naložio uzimanje vaginalnih briseva porodiljama prilikom prijema na odjeljenje radi porođaja, a što je bio u obavezi i što je trebalo da bude praksa, kako je to tvrdio vještak medicinske struke iz Beograda.
- Na sljedećoj, 132. strani prvostepene presude vijeće zaključuje da su okrivljeni počinili krivično djelo stavljeno im na teret zbog čega su krivi i krivično odgovorni! I to je sve! Svi su krivi i svi su povrijedili sve propise bez objašnjenja ko je kojom radnjom povrijedio koji propis, već uopšteno i sumarno- kazao je advokat Medojević, prenosi podgorički list.
Bjelopoljska bolnica
On navodi da je prvostepena presuda rijetko viđeni primjer– presude bez ikakvih konkretnih razloga, što predstavlja elementarno kršenje zakona, koji nalaže da sud mora dati razloge zasvaki segment presude i određeno i potpuno iznijeti koje činjenice i iz kojih razloga uzima kao dokazane ili nedokazane - pojasnio je advokat Medojević.
On ističe da je u odnosu na doktora Zvonka Puletića krivična osuda izrečena bez ijednog konkretnog dokaza i bez ijednog konkretnog razloga, uz kršenje prava na pravično suđenje i kršenje prava na odbranu, što je sve nesporan osnov za podizanje zahtjeva za zaštitu zakonitosti.
- U presudi se navodi da doktor Puletić nije naložio uzimanje vaginalnih briseva prilikom prijema porodilja na odjeljenje ginekologije, što je, kako se navodi presudom Apelacionog suda, „obaveza prilikom prijema u bolnicu“. Međutim, Apelacioni sud ne navodi blanketnu normu koja je povrijeđena, već se poziva na stav vještaka da se „to radi po pravilima ginekološke struke i nauke“. Činjenica da ne navodi, a po zakonu bi morao, propis koji sadrži takvu obavezu, nije previd suda već posljedica nesporne činjenice da takav propis ne postoji– ističe advokat Medojević.
- Doktor Puletić nije uradio ono što nije ni morao da uradi, što u višedecenijskoj praksi u zdravstvenom sistemu Crne Gore ne radi niko, zato što toga nema u preporukama referentnih organizacija i eksperata iz razvijenih zdravstvenih sistema koje država Crna Gora slijedi i zato što ga ni jedan zdravstveni propis na to ne obavezuje! A krivično djelo za koje je doktor Puletić nepodnošljivom lakoćom osuđen zove se „nepostupanje po zdravstvenim propisima ...“ – naveo je u predlogu za zaštitu zakonitosti advokat Medojević.
Pobjeda/Portal Analitika
Komentari