U Ministarstvu poljoprivrede i ruralnog razvoja navode da je, prema procjenama, neophodno pošumljavanje na ukupnoj površini od 137 hektara, te je predviđena sadnja 370.655 četinara-crnog i bijelog bora i smrče.
“Aktivnosti na pošumljavanju započete su krajem marta. Na lokalitetu Ljubotinj, na području Prijestonice Cetinje, pošumljavanje je završeno na površini od 20 hektara. U toku su radovi u područnim jedinicama Podgorica, Danilovgrad, Nikšić i Pljevlja, gdje su sniježne padavine krajem marta odložile početak radova za april”, kažu u Ministarstvu.
Podsjećaju da je tokom jula i avgusta 2017. godine u državnim šumama registrovano 115 šumskih požara, dok je u šumama u privatnom vlasništvu evidentirano 39 požara.
“Najveće opožarene površine nalaze se u primorskom dijelu Crne Gore, dok su značajne evidentirane na prostoru Nikšića, Danilovgrada i Pljevalja. Procijenjena opožarena drvna masa iznosila je 96.309.13 metara kubnih, a takođe, evidentirano je da je uništeno 267.500 komada sadnica pošumljenih tokom 2015. i 2016. godine (mlade šumske kulture)”, ističu u Ministarstvu.
Zbog tih požara, kako dodaju, značajan dio šumskih površina, naročito u južnom i središnjem dijelu Crne Gore, ugrožen je od degradacije u mjeri da je izvjesno da se prirodnim podmlađivanjem ne može izvršiti njihova obnova.
“Stoga je pošumljavanje bilo neophodno radi očuvanja šuma na tim površinama, zaštite zemljišta od erozije i sprječavanja degradacionih procesa. Dalji radovi na sanaciji biće nastavljeni kroz jesenju sadnju, u sklopu redovnih aktivnosti na pošumljavanju, za šta su sredstva obezbijeđena Programom gazdovanja šumama za 2018. godinu”, zaključuju u Ministarstvu poljoprivrede i ruralnog razvoja.
Komentari