Ona je danas navela da će ostati na toj funkciji kako bi osigurala da imigraciona politika Velike Britanije bude "humana", dok opozicija više od 10 dana traži njenu ostavku zbog takozvanog skandala "Vindraš", prenosi Beta.
Rad će sjutra u donjem domu britanskog parlamenta govoriti o tom slučaju, za koji kritičari tvrde da odražava neprijateljski stav prema imigrantima.
Pritisak na Rad porastao je otkako je list Gardijan javio da su nadležni odbili da pruže zdravstvenu njegu nekim ljudima koji su u Veliku Britaniju došli s Kariba u decenijama poslije Drugog svjetskog rata, i da je nekima prećeno deportacijom jer nijesu imali dokumenta kojima bi dokazali svoj status.
Pogođeni građani pripadaju takozvanoj "generaciji Vindraš", nazvanoj po brodu "Empajr Vindraš", kojim su 1948. godine stotine karipskih migranata došle u Veliku Britaniju, kojoj su bile potrebne medicinske sestre, željezničari i drugi radnici kako bi pomogli u obnovi zemlje poslije rata.
Iako kao građani bivših britanskih kolonija imaju pravo na legalan boravak u Velikoj Britaniji, nova stroža pravila uvedena poslije 2012. godine otežala su njihov položaj. Njima se sada uskraćuje pravo na stanovanje, rad i zdravstvenu zaštitu, pošto vlasnici kuća, poslodavci i doktori traže dokaze o njihovom statusu.
Gradonačelnik Londona, član opozicionih laburista Sadik Kan rekao je da to što se desilo "generaciji Vindraš" nije izuzetak niti administrativna greška, već "posljedica neprijateljskog okruženja koje je stvorila ova vlada (Konzervativne partije)".
Komentari