Broj starijih u Crnoj Gori se utrostručio tokom prethodnih 50 godina i očekuje se da će do 2050. godine svaki peti stanovnik države imati 60 i više godina.
„U populaciji koja stagnira, udio starijih će se povećati i ostati na visokom nivou. Obezbjeđivanje punog poštovanja prava starijih u sistemu socijalne zaštite postalo je jedno od ključnih pitanja“, rekla je Rosa Kornfeld-Mate nezavisna ekspertkinja za sva ljudska prava starijih.
Ona je pozdravila nedavni završetak Strategije za razvoj novog sistema socijale zaštite za starije.
„Kompleksnost procesa starenja zahtijeva sveobuhvatan pristup u obezbjeđivanju ostvarivanja svih ljudskih prava starijih“, navela je ekspertkinja.
Ističe da je Crna Gora unaprijedila svoj zakonodavni okvir u oblasti socijalne zaštite, ali je neophodno da se nastavi sa reformama, kako bi se osigurala socijalna i zdravstvena zaštita za starije.
„Brine me što značajan broj starijih i dalje žive u apsolutnom siromaštvu. Stariji, naročito žene, spadaju među najugroženije grupacije u Crnoj Gori; ako pored toga pripadaju i nekoj od manjinskih grupa, suočavaju se sa višestrukim izazovima. Apelujem na Vladu Crne Gore da se postara da zaštita bude obezbijeđena i najranjivijim grupacijama. Takođe sam zabrinuta zbog značajnog broja starijih, prije svega onih sa invaliditetom, kojima nije omogućeno da u potpunosti ostvare lična prava. Apelujem na Vladu da uspostavi sistem donošenja odluka uz pružanje podrške, koji bi u potpunosti poštovao autonomiju, integritet, dostojanstvo, volju i specifičnosti pojedinaca“, naglasila je ekspertkinja.
Tokom sedmodnevne posjete Crnoj Gori, Kornfeld-Matte se susrela sa brojnim predstavnicima Vladinih tijela, akademske zajednice, civilnog društva i ostalima koji se bave ljudskim pravima starijih, kao i sa samim starijim osobama.
Nezavisna ekspertkinja će u septembru 2018. predstaviti Savjetu za ljudska prava Ujedinjenih nacija u Ženevi svoj sveobuhvatni izvještaj, koji će sadržati i finalne nalaze i preporuke donešene tokom posjete Crnoj Gori.
Komentari