Generalna skupština UN-a proglasila je 1993. godine 3. maj za Međunarodni dan slobode medija kako bi ukazala na značaj njihove nezavisnosti.
Zaštitnik kaže da je 3.maj prilika da se ukaže na prijetnje toj slobodi i uputi podrška svima kojima se ona ograničava.
S tim u vezi, podsjeća da je stalna obaveza nadležnih da obezbijede sve potrebne uslove kako bi novinari posao obavljali u bezbjednom okruženju, sa sređenim ekonomskim i radno-pravnim uslovima i statusom.
"Nerasvijetljeni stari slučajevi ubistva i napada na novinare opterećuju napredak Crne Gore u ovoj oblasti, što se u kontinuitetu ukazuje i sa relevantnih međunarodnih adresa. Činjenica da se i dalje dešavaju slučajevi prijetnji, ugrožavanja sigurnosti novinara i napadi na njihovu imovinu, ukazuje da ova pitanja moraju osati u stalnom fokusu pažnje nadležnih organa. Takođe, podsjećamo da su miješanje u uređivačku politiku medija, cenzura i politički pritisci u bilo kom obliku nedozvoljeni i da ne smiju biti tolerisani. Potrebno je i dalje insistirati na sprovođenju svih mjera i radnji kojima se garantuju medijske slobode, jer se dobro upravljanje i vladavina prava mogu održati onda kada su novinari slobodni da nadgledaju, istražuju i kritikuju društvene politike i prilike. Sa druge strane očekivanje je i da novinari u skladu sa pravilima struke svoj posao obavljaju odgovorno i profesionalno i da uvek poštuju prava svih ljudi o kojima pišu", zaključuje se u saopštenju ombudsmana.
Komentari