Stručni saradnik JPNPCG Ninoslav Đurović je učenicima objasnio značaj ove vrste, obišao stanište vidre, tražio tragove vidre, i postavio foto-senzorsku kameru, koja predstavlja jednu od metoda za osmatranje i utvrđivanje prisustva vidre.
"Postoje 13 vrsta vidri na svijetu. Kod nas je zastupljena evroazijska vidra Lutra lutra", kazao je.
Foto: JPNPCG
"Vidra je sisar, vitkog i okretnog tijela, dužine od 57-70 centimetara. Prosječna težina mužjaka je oko 10 kilograma, dok je težina ženke oko 7 kilograma. Vidra je mesojed i hrani se uglavnom ribama. Odličan je lovac zahvaljujući gipkom tijelu, oštrim zubima i kandžama, oštrim čulima vida, njuha i sluha i brzom kretanju pod vodom", objasnio je Đurović.
Kako je objasnio, istraživanje vidre u NP Skadarsko jezero je započeto 2011. godine programskom aktivnosti „Kartiranje potencijalnih staništa vidre – Lutra lutra“, a od 2016. monitoring vidre se vrši i u NP Biogradska gora.
Foto: JPNPCG
Vidra je zakonom zaštićena vrsta. Ima status NT (Near Threatened – blizu ugroženosti) i trend populacije se smanjuje prema IUCN Crvenoj listi ugroženih vrsta. Vidra je zaštićena i ugrožena u Evropi, a u Crnoj Gori je zaštićena Rješenjem o stavljanju pod zaštitu pojedinih biljnih i životinjskih vrsta ( Sl.list RCG br. 76/06).
Obilježavanje ovog događaja pripremio je stručni saradnik Ninoslav Đurović uz podršku NP Skadarsko jezero, "Otter Survival Fund", "IUCN Otter Specialist Group" i "NVU Living Green".
Komentari