Proces Zapadnog Balkana - zajednička je inicijativa 13 evropskih zemalja i Evropske komisije. Proces podržava napore integrisanja regije u Evropsku uniju, podstiče regionalnu saradnju i između ostalog obuhvata područje saradnje u obrazovanju, nauci (istraživanje i inovacija) i međusobni dijalog, saopšteno je iz Univerziteta Crne Gore.
Konferencija koja je trajala od 30. maja do 1. juna bila je usmjerena na dvije teme: Pametan rast na Zapadnom Balkanu i Konvergencija, kohezija i saradnja u Jugoistočnoj Evropi.
„Smart growth ili pametan rast treba razumjeti kao ekonomski rast i društveni prosperitet koji se bazira na znanju, edukaciji, istraživanju i inovacijama. Na konferenciji u Rimu su se mogle čuti preporuke za uvezivanje svih ovih komponenata, sa jedne strane sa tržištem rada, a sa druge sa privrednim rastom podstaknutim inovacijama, uzimajući u obzir posebne uslove na Zapadnom Balkanu“, objasnio je rektor Nikolić.
Danilo Nikolić
Kako je navedeno, prva tema je usmjerena na izradu "Akcijskog plana Zapadnog Balkana za pametan rast" u skladu sa zaključcima sa prošlogodišnje konferencije u Parizu koji su kasnije usvojeni od strane šefova država i vlada i izraženi u Deklaraciji Četvrog sastanka predstavnika Zapadnog Balkana, prošle godine, u Trstu. Za ovu priliku, internacionalna grupa eksperata je pripremila nacrt koji je bio tema rasprave u Rimu.
Druga tema je usmjerena na formulisanje skupa preporuka za postizanje konvergencije između Jugoistočne Evrope i Evropske unije, odnosno za razvoj mehanizama za podršku koheziji i održivoj saradnji u Jugoistočnoj Evropi. Preporuke će biti razmatrane na V sastanku šefova država i vlada Zapadnog Balkana koji će se održati 10. jula 2018, u Londonu, u Velikoj Britaniji.
Poljska se ove godine pridružila Procesu Zapadnog Balkana i predsjedavaće do 2019. godine.
Komentari