S druge strane, protejer stavrofor Velibor Džomić iz Mitropolije crnogorsko-primorske kaže da je to pokušaj otimanja crkvene imovine, pišu "Večernje novosti".
Kako navodi list, NVO "Amanet" sakupila je više od 7.000 potpisa u okviru peticije za ukidanje vlasništva SPC nad manastirima i crkvama u Crnoj Gori. To je dovoljan broj da bi predlog mogao da uđe u skupštinsku proceduru i da se o njemu izjasne poslanici, navodi list.
Traži se istovremeno i vraćanje u vlasništvo države i svih crkava i manastira koje su sagrađene u Crnoj Gori do 1. decembra 1918, nakon čega su, kako tvrde u "Amanetu" "otete i upisane kao vlasništvo Beogradske patrijaršije".
Prema tvrdnji Ane Vukotić iz "Amaneta", njima nije cilj da imovina iz SPC ode u vlasništvo (kanonski nepriznate) CPC, već da se imovina vrati u vlasništvo države, pišu "Novosti".
Džomić, međutim, smatra da se ovakvim delovanjem "daje" vještačko disanje projektu stvaranja Crnogorske pravoslavne crkve koji je propao.
"Posle farse od skupljanja potpisa i više medijskih nastupa u vidu performansa još se ne može znati kako ta družina misli da izvede svoj naum otimanja crkvene imovine", kaže za "Novosti" Džomić.
On ocjenjuje da je inicijativa neozbiljna, kao i da je u pitanju želja za medijskim reklamiranjem i uznemiravanjem javnosti.
"O svemu dovoljno govori činjenica da ni posle više mjeseci djelovanja te družine još ne postoji jasno formulisan stav", kaže Džomić.
Novosti navode da crkvena imovina u Crnoj Gori ima svog titulara i da je to Mitropolija crnogorsko-primorska, kao i da to potvrđuje hiljadu tapija, ugovor i o poklonu, kupoprodajni ugovori...
Komentari