Oni podsjećaju da su, kako kažu, sistemski, kontinuirani i do sada nezapamćeni napadi na RTCG otpočeli protivzakonitim smjenama dva člana Savjeta, Gorana Đurovića i Nikole Vukčevića, u decembru prošle godine.
“Nezakonite smjene dva člana Savjeta, koje je tehnički sproveo Administrativni odbor a predvodili poslanici DPS-a, Ljuiđ Škrelja i Marta Šćepanović, jasno su pokazale da DPS ne bira sredstva da RTCG „očisti“ od njima neposlušnih i ponovo pretvori ovaj medij u partijski bilten. U tu svrhu, u Savjet su instalirani pojedinci koji su direktni izvršitelji naredbi vlasti sa providnom taktikom višemjesečnog podrivanja autoriteta menadžmenta, ometanja funkcionisanja RTCG-a i na kraju izglasavanja smjene generalne direktorke”, smatraju potpisnici ovog saopštenja.
Novi menadžment RTCG, na čelu sa Andrijanom Kadijom i Vladanom Mićunovićem, dodaju oni, ostao je na liniji započetih reformskih procesa u javnom servisu i pored svih otpora koje doživljavaju interno i pritisaka koji se pokušavaju nametnuti spolja.
“To ne odgovara DPS-u i Vladi, jer DPS i Vlada prihvataju isključivo podaničke institucije, organizacije i pojedince bez integriteta, spremne da bez pogovora izvršavaju i nezakonite radnje u korist vladajuće partije. Jedan od takvih je član Savjeta, Mimo Drašković, koji svoju odanost DPS-u potvrđuje i prisustvom na konvencijama ove partije, i koji je konačno uputio više mjeseci najavljivanu inicijativu za smjenu generalne direktorke, i time ispunio svoju ulogu u ovom tijelu. Rad RTCG je prethodnih mjeseci aktivno opstruirala i Vlada Crne Gore koja je odlagala potpisivanje Ugovora o pružanju javnih usluga između Vlade i RTCG, kao i odobrenje Kolektivnog ugovora RTCG, što je, takođe, sa zabrinutošću navedeno u Izvještaju EK kao dio političkih pritisaka”, smatraju oni.
Prema njihivim riječima, smjena Andrijane Kadije potvrdila bi da DPS i Vlada neće dozvoliti izgradnju institucija bez partijskog uticaja, da su odlučni da direktno derogiraju sve institucije koje naprave neki korak u pravcu nezavisnosti, da ne daju prostor osobama od integriteta da rade svoj posao na rukovodećoj poziciji, odnosno da svjesno urušavaju sve stubove na kojima treba da počiva funkcionalna vladavina prava.
“Smjenom Kadije vlasti bi otvorile prostor da Evropska komisija ozbiljno razmotri aktiviranje klauzule balansa, odnosno da ne dozvoli privremeno zatvaranje ostalih poglavlja dok se ne ostvari suštinski napredak u vladavini prava, a gdje su sloboda medija i izražavanja jedno od važnih pitanja. U Izvještaju EK, između ostalog, se konstatuje: “Inicijalni pozitivni pomaci u uređivačkoj nezavisnosti i profesionalizmu RTCG su suočeni sa izazovima kroz slučajeve neprimjerenog političkog miješanja i političkih pritisaka na Savjet…” , uz ukupnu ocjenu da Crna Gora nije napravila nikakav napredak u izvještajnom periodu i izraženu zabrinutost oko stanja u RTCG. Upravo zato, smjena Kadije bi predstavljala demonstraciju sile i moći na štetu vladavine prava a što priziva klauzulu balansa daleko snažnije nego preporuka četiri NVO”, zaključuju oni.
Komentari