Rot je odgovarajući na pitanje poslanice Levice u Bundestagu Sevim Dagdelen o posljedicama upotrebe osiromašenog uranijuma u Srbiji, rekao da ne želi da prejudicira rezultate istrage komisije koju je formirala Skupština Srbije tim povodom, navodi se u saopštenju iz kancelarije ove poslanice dostavljenom Tanjugu.
Dagdelen je upitala njemačku vladu može li da isključi vezu između učestalih slučajeva kancera u Srbiji i upotrebe municije sa osiromašenim uranijumom, te u kojoj mjeri savezna vlada dijeli ocjenu ambasadora Kajla Skota da drastičan porast oboljelih od raka u Srbiji nema veze sa bombama NATO-a, već "sa nezdravim načinom života Srba", navodi se u saopštenju.
Rot u odgovoru podsjeća da je poslije intervencije NATO-a, tačnije 2001. godine, formiran komitet čiji je zadatak bio da ispita eventualnu vezu upotrebe municije sa osiromašenim uranijumom i zdravstvenih rizika, te da je taj komitet na osnovu nezavisne ekspertize zaključio da municija upotrebljena na Kosovu nema trajnih posljedica po zdravlje ljudi.
Ove rezultate, dodao je, potvrdila je i studija programa Ujedinjenih nacija za zaštitu životne sredine iz 2001. godine.
Rot navodi da mu je poznato da je Skupština Srbije 23. maja formirala komisiju za istragu posljedica NATO bombradovanja po zdravlje građana i životnu sredinu, ali dodaje da ne bi želio da prejudicira do kakvih će rezultata ta komisija doći.
Komentari