Biblioteka grada Beograda: Zaposleni traže ostavku direktorke i savjetnika
Biblioteka grada Beograda

Visok stepen drskosti

Biblioteka grada Beograda: Zaposleni traže ostavku direktorke i savjetnika

U pismu se navodi kako je Jasmina Ninkov na početku rada "demonstrirala visok stepen drskosti u načinu raspolaganja finansijskim sredstvima Biblioteke"

VIŠE od 60 bibliotekara i knjižničara zaposlenih u Biblioteci grada Beograda oglasilo se javnim saopštenjem, upućenim i Sekretarijatu za kulturu, u kome traže ostavku direktorke Jasmine Ninkov i savjetnika Mirka Markovića, zbog neodgovornog poslovanja i poremećenih međuljudskih odnosa.

U opširnom pismu se navodi kako je Jasmina Ninkov neposredno po dolasku na funkciju direktora, 2009. godine, "demonstrirala visok stepen drskosti u načinu raspolaganja finansijskim sredstvima Biblioteke".

To je najprije bila kupovina novog službenog automobila (pored postojećeg u dobrom stanju) koji je stavljen na raspolaganje savjetniku za nebibliotečke poslove Draganu Mašiću, 24 sata, radnim danima i vikendom.

Zatim su uslijedila brojna putovanja čiji se troškovi mjere desetinama hiljada evra. Putovalo se, navode bibliotekari, od Herceg Novog do Atine, Moskve, Vašingtona, Njujorka i Portorika. Da li je bilo baš sve opravdano, koliko su putovanja doprinijela ugledu i uspješnosti poslovanja ustanove?

U izvještaju DRI za 2010. godinu revizor navodi da je za autorske honorare isplaćeno pet miliona dinara i više od tri miliona za ugovore o djelu. Za čije autorske honorare, kome i za koje poslove je potrošen taj novac? U saopštenju se navodi i da je za razne građevinske radove samo prošle godine potrošeno oko četiri miliona dinara od sopstvenih sredstava, a za kupovinu knjiga samo 200.000 dinara, pritom izvođači svih radova bile su uglavnom iste firme.

Zarad ličnog marketinga i stvaranja slike o velikim uspjesima, pomjerani su i prirodni zakoni - navodi se u saopštenju. - Tako se dogodilo da prošle godine Biblioteka prikaže da je upisala 165.079 korisnika, od toga 43 odsto djece predškolskog uzrasta, dakle 70.983 predškolca, a prema zvaničnim podacima iste godine u Beogradu je u predškolske ustanove upisano oko 60.000 djece.

Bibliotekari se pitaju i zašto je nepotizam postao glavni kriterijum i kako je moguće da u Biblioteci budu zaposleni i bivši trgovac, zubotehničar, dizajer, mašinski tehničar. Direktorka, prema njihovim riječima, ima korektan odnos samo prema onima koji su joj lojalni, dok druge izuzetno često premješta na druga radna mjesta.

Pismo predstavlja vrhunac višegodišnjih previranja u ovoj ustanovi, a u ime zaposlenih potpisala su ga četiri savjetnika, što je najviše esnafsko zvanje u ovoj struci, i nekoliko načelnika: Olga Krasić Marjanović, Olga Srećković Franić, Snežana Knežević, Sandra Matijašević, Dubravka Prendić, Ljilja Zečević i Sara Ivković Marković.

(Izvor:Večernje novosti)