Optužnica tereti Ranka D. Martinovića da je počinio krivično djelo prevara u sticaju sa krivičnim djelom krijumčarenje, Sefer M. Lami je optužen za falsifikovanje isprave, prevaru i krijumčarenje, a Slavko B. Roganović za krijumčarenje i zloupotrebu službenog položaja. Za krijumčarenje su okrivljeni Niko Š. Roganović, Predrag B. Pejović, Vukašin B. Jovanović, Brano D. Pejović, Mirko J. Baćović, Milan S. Tomičić, Rade M. Krgović, Marko M. Miljević, Boško V. Drašković i Milan V. Mićunović, a Dragan M. Vujačić je optužen za prevaru, krijumčarenje i zloupotrebu službenog položaja. Rješenjem krivičnog vijeća Višeg suda, Davoru N. Milinoviću se sudi u odsustvu.
Prema navodima optužnice, okrivljeni su se od 15. do 20. avgusta 2005. na području Bara i Kotora bavili organizovanim krijumčarenjem robe, izbjegavajući da plate carinu na 28,6 tona cigareta. Time su oštetili budžet Crne Gore za 564.644,30 eura. U optužnici su kao organizatori posla označeni Martinović i Lami. Za Lamija se u optužnici navodi da je vlasnik cigareta i da ih je 13. septembra i 25. novembra 2004. dopremio u carinsko skladište Luke Bar, lažno prikazujući da se radi o tranzitu. Martinović je od Mema Osmana iz Albanije iznajmio brod „Adal”, koji je koristio za prevoz cigareta.
Vještak Momčilović je juče nakon pitanja branioca Dušana Lukšića objasnio da je prilikom vještačenja imao uvid u dokumentaciju vezanu za brod „Uskok“ i da je nakon dobijanja naloga izvršen njegov neposredni pregled na licu mjesta. On je kazao da je od izrade nalaza i mišljenja prošlo dosta godina, ali i dalje stoji iza svega što u njemu piše.
–Bez obzira na to da li se radi o drvenom brodu i da li ima plovodbenu dozvolu, ukoliko se ne vrši njegovo stalno oplakivanje, dolazi do sušenja oplate i propadanja broda – kazao je Momčilović.
On nije mogao precizirati koliko je vremena potrebno da bi došlo do takve situacije. Osim toga, kako je kazao, ukoliko se na brod ukrca veća količina tereta od predviđene, već posle nekoliko sati može doći do naplavljivanja broda. Optuženi Niko Roganović je prigovorio njegovom nalazu i mišljenju, uz tvrdnju da je taj brod i danas u lošem stanju, što se i sada može vrlo lako utvrditi.
Vještak Krsto Rakočević kazao je da je brod prilikom pregleda bio vezan u Luci Bar, da im je na uvid bila data njegova dokumentacija i da nijesu palili mašine.
–Sjećam se da je brod bio u funkciji, a nijesmo utvrđivali da li je on u potpunosti bio ispravan – naveo je Rakočević. Optuženi Pejović je prigovorio njegovom iskazu, tvrdeći da brod nije bio u plovnom stanju i da su zato upotrijebili tegljače.
Vještak Rakočević je na pitanje Miljevića kazao da oni nijesu bili zaduženi za izdavanje plovidbene dozvole i da nijesu imali zadatak da ispitaju da li je brod bio u plovnom stanju.
(Izvor:Dan)