Aka­de­mik Dra­go­ljub R. Ži­vo­ji­no­vić, „Va­ti­kan u bal­kan­skom vr­tlo­gu”, „Al­ba­tros plus”, Be­o­grad, 2012
Aka­de­mik Dra­go­ljub R. Ži­vo­ji­no­vić

Ne­pri­ja­telj­sko dr­ža­nje

Aka­de­mik Dra­go­ljub R. Ži­vo­ji­no­vić, „Va­ti­kan u bal­kan­skom vr­tlo­gu”, „Al­ba­tros plus”, Be­o­grad, 2012

Sva­ka knji­ga aka­de­mi­ka Dra­go­lju­ba R. Ži­vo­ji­no­vi­ća, ugled­nog isto­ri­ča­ra, re­dov­nog pro­fe­so­ra Fi­lo­zof­skog fa­kul­te­ta u Be­o­gra­du u pen­zi­ji, do­ne­se ne­što no­vo.

Pro­fe­so­ra Fi­lo­zof­skog fa­kul­te­ta u Be­o­gra­du u pen­zi­ji, do­ne­se ne­što no­vo, do ta­da ne­po­zna­to i ne­is­tra­že­no, a od ve­li­kog zna­ča­ja za sa­gle­da­va­nje od­re­đe­nih isto­rij­skih pro­ce­sa u cje­li­ni. To je slu­čaj i sa nje­go­vom knji­gom ‘’Va­ti­kan u bal­kan­skom vr­tlo­gu’’, ko­ju je pro­šle go­di­ne štam­pao re­no­mi­ra­ni be­o­grad­ski iz­da­vač ‘’Al­ba­tros Plus’’, ko­ji je već iz­dao ne­ko­li­ko knji­ga ovog zna­me­ni­tog srp­skog i ju­go­slo­ven­skog isto­ri­ča­ra, ali i ne­kog ko za­u­zi­ma is­tak­nu­to mje­sto i na svjet­skoj isto­ri­o­graf­skoj ma­pi. I pri­je po­ja­ve ove knji­ge, uva­že­ni aka­de­mik Ži­vo­ji­no­vić ubra­jan je u naj­bo­lje po­zna­va­o­ce Va­ti­ka­na i Ka­to­lič­ke cr­kve i nji­ho­ve ulo­ge u bur­nim i dra­ma­tič­nim do­ga­đa­ji­ma 19. i 20. vi­je­ka, ta­ko da je knji­ga ‘’Va­ti­kan u bal­kan­skom vr­tlo­gu’’, sa­mo po­tvr­di­la nje­go­vu na­uč­nu su­per­i­or­nost na ovom po­lju. I ne sa­mo na nje­mu.

Ka­ko i sam autor u nje­nom pred­go­vo­ru ka­že, knji­ga je na­sta­la kao re­zul­tat nje­go­vih stal­nih i vi­še­go­di­šnjih in­te­re­so­va­nja i že­lje da što vi­še sa­zna ‘’o gle­di­šti­ma i na­mje­ra­ma Va­ti­ka­na i Ka­to­lič­ke cr­kve u 20. vi­je­ku na evrop­skim pro­sto­ri­ma u slo­že­nim okol­no­sti­ma’’. Kao ta­kva, knji­ga, iz­me­đu osta­log, ot­kri­va sta­vo­ve ko­je je Sve­ta Sto­li­ca ima­la pre­ma Sr­bi­ma i pra­vo­sla­vlju, kao i nje­no po­na­ša­nje pre­ma Ita­li­ji i SAD, i njen do­ži­vljaj bal­kan­skog pro­sto­ra i u sve­mu to­me ulo­ge evrop­skih si­la. Knji­ga, za­pra­vo, sa­dr­ži tek­sto­ve ko­je je autor ob­ja­vlji­vao to­kom mno­gih go­di­na svo­ga upor­nog i na­por­nog is­tra­ži­va­nja po mno­gim ar­hi­vi­ma. Ali, bez ob­zi­ra na go­di­nu ka­da su na­sta­ja­li, smje­šte­ni ta­ko na jed­nom mje­stu, tek­sto­vi se sa­vr­še­no po­ve­zu­ju i na­do­ve­zu­ju, ta­ko da sve dje­lu­je kao bes­pre­kor­no sklad­na cje­li­na.

„Ovi pri­lo­zi svje­do­če o raz­li­či­tim te­ma­ma i pro­ble­mi­ma – Kon­kor­da­tu sa Kra­lje­vi­nom Sr­bi­jom, stva­ra­nju ju­go­slo­ven­ske dr­ža­ve to­kom Pr­vog svjet­skog ra­ta, mi­rov­nim na­po­ri­ma pa­pe Be­ne­dik­ta XV i nje­go­vim na­sto­ja­nji­ma da obez­bi­je­di svo­je uče­šće u pre­go­vo­ri­ma o za­klju­če­nju mi­ra i po­je­di­nim po­li­tič­kim rje­še­nji­ma, po­sred­nič­kim na­sto­ja­nji­ma, ve­za­ma sa pred­sjed­ni­kom SAD Vu­drom Vil­so­nom” – za­pi­sao je Ži­vo­ji­no­vić u svom pred­go­vo­ru na po­čet­ku knji­ge, i da­lje, po­ja­snio:

„Tu su ta­ko­đe i ras­pra­ve ko­je ot­kri­va­ju dr­ža­nje Sv. Sto­li­ce pre­ma pro­mje­na­ma na­sta­lim na Bal­ka­nu na­kon za­vr­šet­ka Pr­vog svjet­skog ra­ta, ita­li­jan­skoj oku­pa­ci­ji Dal­ma­ci­je i ostr­va, su­ko­bu iz­me­đu Va­ti­ka­na i ka­to­lič­kog kle­ra, dr­ža­nju po­je­di­nih bi­sku­pa i nji­ho­vom ot­po­ru va­ti­kan­skoj po­dr­šci ita­li­jan­skoj po­li­ti­ci pre­ma Kra­lje­vi­ni SHS. Us­put se ot­kri­va­ju i dru­ga, ma­nje is­tra­že­na pi­ta­nja i pro­ble­mi. Me­đu nji­ma su i dr­ža­nje pre­ma za­ra­će­nim dr­ža­va­ma – Cen­tral­nim si­la­ma i Sa­ve­zni­ci­ma, na­sto­ja­nji­ma da se odr­ži po­sto­je­ći po­li­tič­ki, dru­štve­ni i pri­vred­ni po­re­dak u sred­njoj Evro­pi, na­po­ri­ma da se sa­ču­va Austro­u­gar­sko car­stvo od ras­pa­da, te­ri­to­ri­jal­nim pre­ten­zi­ja­ma po­je­di­nih si­la (Nje­mač­ke, Fran­cu­ske, Ita­li­je, Ru­si­je), eku­me­ni­zmu. Dru­gim ri­je­či­ma, pri­lo­zi sa­op­šta­va­ju mno­go ne­po­zna­tog, ot­kri­va­ju li­ce i na­lič­je va­ti­kan­ske po­li­ti­ke to­kom 20. vi­je­ka”.

Kroz tek­sto­ve „Va­ti­kan i Sr­bi u XX vi­je­ku” i „Sve­ta Sto­li­ca, Sr­bi i pra­vo­sla­vlje u XX vi­je­ku”, aka­de­mik Ži­vo­ji­no­vić se ba­vi i de­ša­va­nji­ma iz bli­ske,ne­dav­ne pro­šlo­sti, što ga na­vo­di na za­klju­čak da je ‘’ne­pri­ja­telj­sko dr­ža­nje Sv. Sto­li­ce pre­ma Sr­bi­ma i pra­vo­sla­vlju pred­sta­vlja­lo kon­stan­tu nje­ne po­li­ti­ke u XX vi­je­ku’’.

Sve u sve­mu, nje­go­va knji­ga ‘’Va­ti­kan u bal­kan­skom vr­tlo­gu’’, do­ži­vlja­va se kao po­u­zdan kom­pas ko­jim se od­re­đu­je put do mno­gih od­go­vo­ra ko­jih do sa­da ni­je bi­lo na broj­na otvo­re­na pi­ta­nja, na­sta­la upra­vo iz tog ‘’bal­kan­skog vr­tlo­ga’’.

(Izvor:Dan)