Nakon trideset godina u formi rukopisa, ova knjiga autora Tomislava Grgurevića ugledala je svjetlost dana zahvaljujući porodici Maša Brguljana, Organizaciji boraca NOR-a 1941-1945 i NVO „Matica Boke”.
Govoreći o djelu predsjednik Upravnog odbora „Matica Boke” Željko Komnenović ocjenio je da je zadatak svakog plemenitog čovjeka i patriote da se bori protiv revizije prošlosti pojave koja je, kako je kazao, toliko prisutna u aktuelnim globalističkim dešavanjima da jednostavno ne može ostati neprimijećena.
- Sve ovo radimo i zbog toga kako nam se ne bi desilo mračno proročanstvo pjesnika Vladislava Petkovića Disa koji je rekao:”Dostojanstva podeliše idioti, lopovi nam izrađuju bogataše, mračne duše prozvaše se patrioti, od pandura napravismo velikaše”. Na ovaj korak smo se odlučili poštujući mudrost da narod koji ne poštuje prošlost nema ni budućnost, ali i da podsjetimo mlade ljude danas na ono zašto su se mladi iz Boke nekada borili, zašto su ginuli, koje su imali ideale i što su mislili o budućnosti. Zato i pitanje da li smo se mi odužili narodnim herojima iz Boke Nikoli Đurkoviću, Mašu Brguljanu, Savu Iliću, Spasiću i Mašeri. Da li baš sve ulice i trgovi koji su to zaslužili, nose njihova herojska imena? Matica će se potruditi da ta pitanja aktuelizuje, najavio je Komnenović. Istakao je da je autor napravio romansiranu biografiju koja na momente ima i neke literarne djelove, a posebno je to onaj vezan za predratnu istoriju i vrijeme kada je Mašo bosonog išao i nosio materijale da diže bune među radnicma i bori se za njihova ugrožena sindikalna prava. Komnenović je rekao i da je knjiga, o kojoj će istoričari i publicisti koji se bave tematikom NOR-a dati konačni sud proizvod inicijative Mata Brguljana, Mašovog sinovca koji živi u Tivtu.
Potpredsjednik Organizacije boraca NOR-a 1941-1945, kapetan Vlado Popović osvrnuo se na život narodnog Heroja Maša Brguljana, podsjetivši da je rođen 26. jula 1911. godine u mnogobrojnoj, siromašnoj porodici u Škaljarima. Bio je zidarski radnik i rano je pristupio radničkiom pokretu. Član SKOJ-a je od 1933., član KPJ od 1935. Bio je veliki borac za prava radničke klase, pa je januara 1941. sa 40 bokeških komunista interniran u Smederevsku Palanku.
- Pripremao je i ustanak, a krajem 1941. postaje komesar Kotorsko-primorske čete Primorskog bataljona. Na Paštrovnici je bio sam ranjen, kazao je između ostalog Popović. Podsjetio je da je Mašo 1942. iako ranjen, u Bosni ratovao u sastavu Četvrte crnogorske brigade i postao legenda o čijoj se hrabrosti i danas priča. Uvijek na čelu kolone, na putu ka Kupresu sa svojim saborcima je oslobodio više mjesta, da bi 8.. jula 1942. sa 4. brigadom stigao u reon Kupresa gdje se vodila jedna od najtežih borbi koje je ova jedinica vodila u toku Drugog Svetskog rata.
- Mašo je pognuo 12. ili 13. avgusta, vijest o njegovoj smrti majka Stana je primila u logoru Mamula, naveo je Popović. Mašo Brguljan je za narodnog heroja proglašen 3. jula 1953. godine, a orden se i danas čuva u njegovoj rodnoj kući u Škaljarima. Na Domu kulture u Škaljarima stoji ploča sa njegovim imenom, kao i na spomenuku u Parku Slobode u Kotoru.
Knjiga za mlade
- Grob mu nijesu mogli naći, već je Mašo Brguljan ostao sa svojim borcima u zajedničkoj grobnici. Njegovo ime je i na granitnom spomeniku na Kupresu, kazao je Popović, dodavši da knjiga predstavlja značajan doprinos itini o NOR-u u Boki, Crnoj Gori i Jugoslaviji. Novinar Dušan Davidović je knjigu preporučio mlađoj generaciji, posebno zbog toga što su čovjek o kojem je napisana i autor iz našeg kraja - Bokelji, koji u istoriji nijesu dobili zasluženo mjesto prema onome što su radili. Govoreći o autoru Davidović je podsjetio da je Tomo Grgurević koji je preminuo 2009. godine po vokaciji bio novinar, a između ostalog objavio je i knjigu o Nikoli Đurkoviću, i Spasiću i Mašeri. Poemu o Mašu Brguljanu „Tebi sa ljubavlju” koju je napisao Andrija Ševaljević, takođe učesnik NOR-a, pročitala je prof. Aleksandra Sindik. U ime prodice, organizatorima se zahvalio Mato Brguljan i najavio promociju knjige u Budvi, Herceg Novom i Tivtu.
(Izvor:Dan)