Britanski izvještaj: Rusi stoje iza državnog udara u CG, žele destabilizaciju Balkana
Foto: Screenshot

"Lukav primjer ruskog apetita za rizikom i spremnost za stvaranje smetnji"

Britanski izvještaj: Rusi stoje iza državnog udara u CG, žele destabilizaciju Balkana

Rusija je spremna da uradi šta god može da destabilizuje Zapadni Balkan. Ovo je jedna od glavnih poruka izveštaja sa sjednice britanskog Komiteta za spoljne poslove, koja je održana uoči upravo završenog Samita o Zapadnom Balkanu u Londonu.

U izvještaju se navodi da je Evropska unija zapostavila Zapadni Balkan u posljednjih deset godina i da su to iskoristili spoljni akteri poput Rusije, Kine i Turske, koji su popunili nastalu prazninu.

Izvještaj, koji se bavi situacijom u šest zemalja Zapadnog Balakana koje teže da postanu članice EU, ali i britanskom pozicijom na Balkanu posle Bregzita, konstatuje da jednu od najvećih opasnosti predstavlja ruski uticaj. Za njega navode da je “slab, zbog slabog ekonomskog prisustva, u odnosu na kineski i turski”, ali istovremeno najveća prijetnja jer su Rusi spremni na sve.

“Rusija je spremna da uradi šta god može da destabilizuje Zapadni Balkan i njegov put ka stabilnosti i demokratiji. To se vidi u ruskoj podršci državnom udaru u Crnog Gori 2016. Takođe, postoji bojazan da će Rusija pokušati da ometa potpisivanje dogovora između Grčke i Makedonije o promeni imena Makedonije. Konkretno, Rusija možda podrži održavanje referenduma u Makedoniji o navedenom dogovoru”, navodi se u izvještaju prenosi Blic.

Za Britance, jedna od najvećih prijetnji Zapadnom Balkanu je upravo povećano rusko prisustvo, što se, kako ističu, moglo vidjeti pri pokušaju državnog udara u Crnoj Gori.

“To je lukav primjer ruskog apetita za rizikom i spremnost za stvaranje smetnji”, navodi se.

Ističe se, međutim, i ruska podrška “destabilizujućim liderima u Republici Srpskoj i kao primjer navode medija da lokalna policija u Srpskoj kupuje oružje iz Rusije.

“Time se podstiče strah od sposobnosti Rusije da destabilizuje krhki mir u BiH”, dodaje se.

Na sjednici, na kojoj su saslušani stavovi političkih predstavnika i stručnjaka na temu situacije na Zapadnom Balkanu, Robert Kuper je iznio da su Rusi “veoma dobri u pogoršavanju loših situacija”.

“To je jedna od njihovih vještina u kojoj su odlični. Ovaj prostor ima mnogo loših situacija i oni rade na njima”, naveo je Kuper, dok je Tena Prelec istakla da ‘Rusija veoma dobro igra svoju igru na Balkanu’.

Direktno se navodi i veza predsjednika RS sa Rusijom i ističe ruska podrška Dodiku koji “konstantno prijeti referendumom za odvajanje RS od BiH”.

Fiona Meklham is Kabineta za Zapadni Balkan pri ovom britanskom komitetu navela je na sjednici da je komitet “veoma zabrinut situacijom u BiH”, gdje su se podigle tenzije između tri glavne etničke grupe.

Upitana da li Rusija podstiče lošu situaciju u BiH “naoružavanjem grupa bosanskih Srba” ona je navela da je su vlasti u BiH zatražile izvještaj o naoružavanju grupa širom zemlje, ali da posebnu zabrinutost izaziva nabavka dugih cijevi u Republici Srpskoj.

“Problemi Zapadnog Balkana duboko ukorijenjeni u Zapadni Balkan te da će put ka EU biti veoma dug i pun prekida, bez ikakvih garancija za uspjeh”, zaključuje se u izvještaju sa sjednice.

U prilog ovim tvrdnjama ide i pojava dezinformacije prije manje od dvije nedjelje o tome kako Srbija traži oružje od Rusa.

Ruske službe plasiraju lažne vijesti kako bi ojačale svoj uticaj u regionu. To je bio slučaj i kada su tamošnji mediji objavili da je Srbija poslala zahtjev Rusiji za nabavku raketnih sistema S-300, što je naša vlada demantovala u rekordnom roku.

Stručnjaci su objasnili da je cilj ovakve ruske propagande da održi svoj uticaj na ovim prostorima, ali i da se Srbija “kazni” zbog povlačenja diplomatskih koraka koji nisu po ruskom ukusu.

Blic

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.