Predstavnica korisnica naknada, Željka Savković, kazala je da "majke neće ispustiti iz ruku ono što im je Ustavom bilo omogućeno“, i da će 22 hiljade žena braniti svoje doživotno stečeno pravo.
Ona je, komentarišući predlog Vlade da se pravo na naknade vrati majkama koje su bile u radnom odnosu na određeno, a kojih ima oko 800, kazala da kategorizaciju neće dozvoliti.
"Nema kategorizacije, bilo da se radi o majkama koje su bile u radnom odnosu prije ostvarivanja tog prava, o onima koje su na Zavodu za zapošljavanje ili su bile korisnice penzija“, rekla je Savković.
Tomislava Vučeljić, jedna od majki kojima je ukinuta naknada, pozvala je građane da ih podrže na narednom protestu.
"U firmi u kojoj sam radila devedesetih godina ostala sam tehnološki višak, trenutno sam na birou, a 193 eura naknade bile su mi jedini izvor primanja“, kazala je Vučeljić.
Protest u četvrtak počeće u 13 časova.
Naknade za majke troje i više djece počele su da se isplaćuju 1. januara 2016. godine. Iznos naknada iznosio je 336 eura za majke koje su imale minimum 25 godina radnog staža, odnosno 192 eura za majke koje su na birou rada provele minimum 15 godina.
Odlukom Vlade, naknade su 1. januara 2017. godine umanjene na 264 eura, odnosno 144 eura, nakon čega su u junu iste godine naknade ukinute. Oko 22.000 žena bile su korisnice ovih naknada.
Komentari