Time se i učvrstiti na Zapadnom Balkanu, koji je za Kinu "ključna pristupna tačka do centralne Evrope i šire“.
Zabrinutost Zapada je prije svega pitanje za Vladu u Podgorici u vezi sa usklađivanjem njenih političkih i ekonomskih prioriteta, kaže za Sputnjik nezavisni poslanik Aleksandar Damjanović.
Crna Gora će, kako navodi Rojters, ako bude uporna da završi auto-put Bar—Boljare, preuzeti finansijski rizik kojim neće znati da upravlja, a mogla bi i da poveća zavisnost od Kine, jer je, kako se ističe, kineski kredit za prioritetnu dionicu auto-puta povećao javni dug Crne Gore i "prisilio Vladu da podigne poreze, djelimično zamrzne plate u javnom sektoru i ukine naknade za majke da bi dovela javne finansije u red“.
I pored nabrojanih mjera Međunarodni monetarni fond (MMF) je upozorio da Crna Gora ne može sebi priuštiti dalje zaduživanje kako bi završila ovaj ambiciozni projekat, pa se citira i neimenovani EU zvaničnik koji kaže da se fiskalni prostor Crne Gore toliko smanjio da je to sada "put ni za gdje“.
Ključna stvar koja brine Zapad nije problem neodrživosti crnogorskih javnih finansija, već se čitav fenomen posmatra u sklopu intenzivne debate na Zapadu o kineskom uticaju u Evropi, kako u zemljama EU, tako i u zemljama koje teže pridruživanju tom bloku kao što su Crna Gora, Srbija, Makedonija i Albanija.
Nezavisni poslanik Aleksandar Damjanović podsjeća da je još prije više od tri godine, kada je usvajan Zakon o auto-putu u Skupštini Crne Gore, govorio da se radi o "politički profitabilnom, ekonomski upitnom i finansijski neodrživom projektu“.
"Vrijeme me nije demantovalo: evidentno je da dinamika gradnje auto-puta i dinamika plaćanja već vidljivih troškova i onih koji su naknadno ukalkulisani govore da će biti prekoračenja rokova. Auto-put neće biti završen naredne godine, a svakako neće koštati onoliko koliko je to predviđeno ugovorom, već mnogo više“, kaže Damjanović za Sputnjik.
Sa druge strane, pitanje o tome zašto je Zapad zabrinut treba uputiti Vladi Crne Gore, imajući u vidu da njeni evroatlantski partneri poput SAD i zemalja zapadne Evrope, kako kaže, "nisu najveći investitori i ekonomski partneri u Crnoj Gori već su to druge države poput Ruske Federacije, Kine, Turske, Azerbejdžana i arapskih zemalja…“
Ipak, po Damjanovićevom mišljenju, glavni problemi vezani za gradnju auto-puta u Crnoj Gori su ipak najviše vezani za nestransparentnost čitavog projekta i suviše mnogo nepoznatih detalja o kojima crnogorska javnost ne zna gotovo ništa.
Komentari