To se događa zato što pacijenti koji koriste savremene (alternativne) terapije često odbijaju neke od preporučenih medicinskih tretmana što dovodi do mnogo lošijeg stanja, pronašli su istraživači sa Univerziteta Jejl, a piše "Independent".
Alternativna (savremena) medicina pokriva širok opus trendova i tradicija za borbu protiv raka koje nisu naučno dokazane. Neki od najpopularnijih su kineska biljna medicina i homeopatija, suplementi u ishrani, čista hrana, (clean eating), joga i masaža.
I dok su studije pokazale da neke alternativne terapije, uključujući masažu i akupunkturu, mogu da povećaju kvalitet života pacijenata, istine je da se često javljaju i neželjena dejstva.
Takođe, prema studiji pacijenti vjeruju da im one mogu pomoći da pobijede bolest i prežive.
"Nažalost, postoji velika konfuzija o ulozi savremenih terapija", kaže dr Skajler Džonson, vodeći autor studije koja je objavljenja u "Žurnalu američke medicinske asocijacije onkologa" (Journal of the American Medical Association Oncology).
Dok alternativne terapije mogu da se koriste kao dodatno sredstvo i podrška pacijentima kako bi se lakše borili sa simptomima raka, čini se da su one označene kao dovoljno efektivan tretman protiv raka što one zasigurno nisu.
B92
Komentari