Šta se događa u tijelu kad ste pod stresom?
Foto: Ilustracija

Organizam u stanju povišene pripravnosti

Šta se događa u tijelu kad ste pod stresom?

Stres je pokretač različitih procesa u organizmu. Šta se tačno događa u tijelu kad ste pod stresom? Pojačava se priliv krvi, podiže prag bola...

Kad se suočite s događajem koji vaš mozak svrsta u kategoriju “opasnih”, cio organizam se stavlja u stanje povišene pripravnosti, piše hrvatski "Wall". 

Pojačava se prliv krvi u mišiće, izoštravaju se čula, podiže se prag bola i naježite se. 

Centralni nervni sistem podiže prag bola da biste lakše podnijeli stresni događaj i eventualne povrede. 

Zjenice se šire – time se omogućava prijem većeg broja fotona, a samim tim i bolji vid, čak i u uslovima minimalne osvijetljenosti.

U jetri se šećer u vidu rezervne materije – glikogena, pretvara u glukozu, osnovni izvor energije koji je odmah na raspolaganju.

Srce kuca brže i jače, što omogućava veći priliv krvi i kiseonika u mišiće. Zahvaljujući tome, mišići dobijaju i veću razmjenu glukoze nego u uobičajenim uslovima.

Nadbubrežne žlijezde luče veću količinu hormona stresa – adrenalina, koji omogućava brže reflekse i razmišljanje pa i odlučivanje.

Priliv krvi u crijeva se smanjuje, a ona se preusmjerava u mozak i mišiće.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.