Mekejn je sahranjen pored svog dugogodišnjeg prijatelja i kolege na akademiji, admirala Čaka Larsona koji je preminuo 2014. godine.
Republikanski senator i predsjednički kandidat, koji je više od pet godina proveo u zarobljeništvu tokom rata u Vijetnamu, poslednji put je govorio na akademiji u oktobru prošle godine, kada je kadetima poručio da ga je škola pripremila za izazove s kojima se kasnije suočio.
"Osjećaj časti koji mi je uliven ovdje, vraćao mi se u najmračnijim satima. Zbog toga sam se iznova vraćao na mjesto gdje sam naučio da strijepim od beščašća", govorio je tada Mekejn.
Na privatnoj memorijalnoj službi za senatora, u subotu u Nacionalnoj katedrali u Vašingtonu, bivši demokratski predsednik SAD Barak Obama pozdravio je Mekejna, svog prijatelja i političkog rivala, kao inspiraciju svim Amerikancama "da budu bolji, da rade bolje, da zavrede veliki nasleđe koje su ostavili osnivači".
"Veliki dio naše politike, javnog života, debate, može da izgleda tako beznačajno, podmuklo i uskogrudo, zbog razmjene uvreda, lažnih kontroverzi i isfabrikovanog bijesa", ocijenio je Obama u oproštajnom govoru.
Obama nije pomenio svog naslednika, predsjednika Donalda Trampa, po imenu, ali je poručio da je "riječ o politici koja se pretvara da je hrabra i čvrsta, ali je u suštini, rođena iz straha".
"Džon nas je pozvao da se izdignemo iznad toga, da budemo bolji", naglasio je bivši predsjednik.
Oproštajni govor održao je i bivši republikanski predsednik Džordž Buš mlađi koji je za Mekejna rekao da je "bio častan i da je uvijek prepoznavao da su njegovi rivali i dalje patriote i ljudska bića".
Buš je takođe odbacio status kvo politike u Vašingtonu za koju je ocijenio da je suprotna Mekejnovim ličnim uvjerenjima.
“Poštovao je dostojanstvo svojstveno svima, dostojanstvo koje se ne zaustavlja na granicama i koje diktatori ne mogu da izbrišu. Možda, iznad svega, Džon je prezirao zloupotrebu vlasti", istakao je Buš.
Buš i Obama govorili su na memorijalnoj službi na zahtjev senatora Mekejna, koji je isplanirao ceremoniju dok je bolovao od tumora na mozgu.
Bivši predsjednici bili su među stotinama članova porodice, prijatelja, bivših kolega u Kongresu koji su se okupili u Nacionalnoj katedrali u kojoj je bio izložen kovčeg sa Mekejnovim posmrtnim ostacima.
Službi su prisustvovale i desetine aktuelnih i bivših američkih zvaničnika, članova Kongresa i stranih diplomata.
Mekejnova ćerka, Megan, takođe je odala poštu svom ocu, a osvrnula se i na Trampa i glavni moto njegove predizborne kampanje "Učinićemo Ameriku ponovo velikom".
“Amerika se ne razmeće, zato što to ne mora da radi. Amerika Džona Mekejna ne mora ponovo da bude velika zato što je Amerika uvijek bila velika", istakla je Megan.
"Živimo u dobu u kojem ne cijenimo stare američke heroje zato što nisu savršeni, dok ni jedan lider ne želi da prizna grešku ili neuspjeh", naglasila je ćerka senatora Mekejna.
Mekejnov kočeg, između ostalih, su nosili glumac Voren Biti, bivši potpredsednik SAD Džo Bajden, bivši gradonačelnik Njujorka Majkl Blumberg i ruski disident Vladimir Kara Murza.
Posmrtni ostaci senatora Džona Mekejna ceremonijalno su bili položeni u zgradi Kongresa u petak, a prije memorijalne službe u subotu u Nacionalnoj katedrali, pogrebna povorka zaustavila se kod spomenika žrtvama rata u Vijetnamu.
Predsjednik Donald Tramp nije bio pozvan na ceremoniju u petak, niti na Mekejnovu sahranu u subotu, što je odluka koju mnogi vide kao prekor upućen Trampu.
Gorko neprijateljstvo između Trampa i dvostrukog predsjedničkog kandidata vuče korijen od Trampove kampanje 2016, kada je je ismijevao Mekejna zato što je bio zarobljen tokom rata u Vijetnamu i kada je govorio da Mekejn nije ratni heroj.
Mekejn je preminuo prošle subote u 82. godini.
Izvor:Glas Amerike
Komentari