Omaž Vladimiru Vukićeviću na UDG: Djelo na čast filozofskoj tradiciji
Omaž Vladimiru Vukićeviću

„Sofikle i Antigona“

Omaž Vladimiru Vukićeviću na UDG: Djelo na čast filozofskoj tradiciji

PODGORICA – Teško se pomiriti sa činjenicom da će mjesto koje je zauzimao u sistemu vrijednosti kod nas zauvijek ostati upražnjeno – rečeno je na omažu dekanu Fakulteta umjetnosti prof. phil. Vladimiru Vukićevića koji je danas (26. aprila) na godišnjicu smrti, održan u amfiteatru Univerziteta Donja Gorica.

Evocirajući uspomenu na Vladimira Vukićevića, akademik Dragan Vukčević je podsjetio da je to bi jedan od ljudi bremenitih smislom.

- Šta znamo o tim ljudima? Malo ili nimalo. Stvaramo spoljašnju sliku koja rijetko kada liči na njihov unutrašnji lik. Ono što nam oni ostavljaju jesu zapisi koji za dugo nose njihovu poruku onima koji je mogu razumjeti – kazao je Vukčević.

On je podsjetio na stav profesora Vukićevića da se „pjevanjem i mišljenjem može učestvovati u nečem višem“.

- Među porukama koje nam je ostavio jeste i da živimo na kraju jednog doba i da taj kraj nosi u sebi čežnju za novim početkom. Kroz ljude koji to naslute čuje se neka sjetna muzika koja nam govori da je umjetnost ta koja prva nagovještava kraj i sluti novi početak – kazao je Vukčević.

Čast tradiciji

Omaž Vladimiru Vukićeviću bio je povod da Univerzitet Donja Gorica predstavi njegovu studiju „Sofokle i Antigona“. Centralnu temu knjige „Sofikle i Antigona“ predstavlja analitičko-prevodilačka konfrontacija Helderlina i Hajdegera sa grčkim tragičarem Sofoklom kojom se rekreiraju otvorene strukture mišljenja i pjevanja, odnosi stranog i sopstvenog, ideja povjesnosti, kao i osnovni pojmovi o čovjeku, državi, gradu ili naciji. Tumačeći djelo Vladimira Vukićevića akademik Tonko Maroević je kazao da ono čini čast filozofskoj tradiciji.

- U ovoj knjizi filozofija samu sebe stavlja na kušnju, ispituje svoje mogućnosti, otvara se sa razlogom poeziji i tragediji. Hajdegerovska misao koja je stremi dinamizmu, suočavanju sa prvim i zadnjim pitanjima, koja nema definitivne odgovore, u ovoj knjizi dobija neke od mogućih orjentira – kazao je akademik Maroević.

Ponovo na početku

Kako je kazao, Tonko Maroević, unutar 300 stranica gustog teksta studije„Sofikle i Antigona“ čitalac osjeća da je „ponovo na početku“.

-Druženje sa ovim tekstom koji odaje počast poeziji bilo mi je višestruko korisno i stimulativno – kazao je akademik Tonko Maroević.

Rad Vladimira Vukićevića on je tretirao kao raspravu sa čitavom grčkom tradicijom. Kako je naglasio, svaki termin u čiju analizu Vukićević ulazi „otvara jedan bezdan“.

Otkrivanje suštine umjetnosti

U osvrtu na život i djelo Vladimira Vukićevića, akademik Dragan Vukčević je kazao da je to „bio čovjek koji nosi neku vrstu strogosti i prezira prema banalnosti, svjetini i improvizaciji“.

- To se osjećalo u stilu njegove rečenice koja nije nastajala iz jeftine potrebe za sviđanjem, već iz dubokog saznanja da je jezik kuća bića, a u biću stoluje smisao. Njegov povratak našoj provinciji mnogima je značio mogućnost otkrivanja drugačije suštine umjetnosti – kazao je akademik Dragan Vukčević.

(Izvor:Pobjeda)