Takođe, zubni kamenac se javlja i sa spoljne strane između zuba i gingive i tada predstavlja poseban problem jer time što je uočljiv daje ružnu sliku vaših zuba i loše predstavlja stepen vaše oralne higijene.
Međutim, ono što je važno napomenuti, jeste da čak i najispravnija i najredovnija oralna higijena ne može u potpunosti da spriječi pojavu ovih ružnih naslaga. Razlog tome je što postoje osobe čiji sastav pljuvačke sam po sebi zapravo nosi veću podložnost i predstavlja predispoziciju za mineralizaciju odnosno nastanak kamenca.
Oralna higijena može samo ovu pojavu da ublaži i zato je svakako neophodno redovno je sprovoditi.
Određeni dio uticaja na stvaranje zubnog kamenca ima i vrsta hrane koju unosite, pa tako mekana i rijetka hrana stvara veći preduslov, dok tvrda hrana manje utiče na to. Razlog tome je što se iz mekanih namirnica lakše i brže oslobađaju mineralni sastojci koji su u njoj sadržani, i tako oslobođeni se zadržavaju u većoj količini unutar vaše pljuvačke i usne duplje, odakle se kasnije talože i pretvaraju u kamenac na zubima.
Zubni kamenac, kada se formira, on najpre ima svijetlu i ne toliko uočljivu boju, ali mu uticaj određene hrane i napitaka, kao i duvanski dim, daju tamniju i uočljiviju boju.
Ova ružna pojava na zubima, ne samo da stvara lošu estetsku sliku, već i uzrokuje neprijatan zadah, a ujedno može dovesti i do klimanja ili čak ispadanja zuba, odnosno paradentoze.
Iz pomenutih razloga, zubni kamenac treba redovno uklanjati, a to je moguće odlaskom kod stomatologa, koji primenjuju dva načina skidanja zubnog kamenca.
Prvi način se obavlja ručno, uz anesteziju i upotrebu odgovarajućeg stomatološkog pribora, uz pomoć koga stomatolog uklanja naslage. Ipak, ovaj način uklanjanja je znatno bolniji i neprijatniji u odnosu na drugi način skidanja, koji se obavlja ultrazvučno i bezbolno, bez grubog kontakta sa gingivom, što je slučaj pri upotrebi stomatološkog pribora.
(Izvor:najzdravlje.com)