Lena Ruth Stefanović u Bordu Evropskog savjeta pisaca
Lena Ruth Stefanović

Stop mitomaniji

Lena Ruth Stefanović u Bordu Evropskog savjeta pisaca

BRISEL – Crnogorska spisateljica Lena Ruth Stefanović izabrana je za člana Borda Evropskog savjeta pisaca (EWC), na izborima održanim na godišnjoj Generalnoj skupštini Evropskog savjeta pisaca koja je upriličena na Malti.

Za člana Borda Evropskog Savjeta pisaca (EWC) koji ima mandat za period 2013 – 2015. godine Lena Ruth Stefanović je izabrana na osnovu nominacije CDNK. Bord legalno zastupa EWC i sastoji se od predsjednika, dva podpredsjednika (koji čine Upravni Odbor) i četiri dodatna člana.

- Počastvovana što sam na osnovu nominacije CDNK izabrana za člana borda EWC. Po riječima predsjednika CDNK Milorada Popovića, Crna Gora prvi put u istoriji ima generaciju pisaca koji žive i pišu na njenom tlu, na nama je da zaštitimo njihova prava i obezbijedimo im uslove za rad – kazala je za Pobjedu Lena Ruth Stefanović.

Sindikat autora

Evropski Savjet pisaca okuplja 60 autorskih udruženja iz 34 evropske zemlje, koji predstavljaju više od 130.000 samostalnih pisaca i književnih prevodilaca. Zastupa evropsku književnost i književne stvaraoce, doprinoseći debati o ulozi stvaraoca, kulture i kulturne politike u EU koja se proširuje i unapređuje odnose sa „novim susjedima“.

Na pitanje u kom smislu, kada je u pitanju strukovno organizovanje pisaca u našoj zemlji, planira djelovati u svojstvu članice Borda Evropskog Savjeta pisaca, Lena Ruth Stefanović ističe da „dalji razvoj treba da ide u pravcu formiranja sindikata autora tekstova“.

- Meni, u svojstvu pisca, i mojim kolegama je neophodna zaštita naše intelektualne svojine da bismo mogli da živimo od svog rada. Da se od pisanja ne može živjeti je netačno. Da je tako, u Crnoj Gori se ne bi štampalo deset knjiga dnevno, niti bi postojale stotine izdavačkih kuća. Štaviše, izdavašto i prodaja knjiga su jedan od najunosnijih biznisa u čitavoj Evropi – izjavila je Lena Ruth Stefanović.

Stop mitomaniji

Naglasila je i da je u Crnoj Gori problem „širenje mitova o tome da se sve radi na nekomercijalnoj osnovi“.

-U takvoj klimi je najlakše pokrasti pisca i otuđiti mu intelektualnu svojinu, odnosno tekst. Tome se mora stati na kraj jer naši najbolji autori i autorke već odavno štampaju knjige u inostranstvu smatrajući da je objaviti knjigu kod nas isto što i baciti je u bunar – distribucija i promocija su gotovo nepostojeće, baš kao i prava autora i njihova zarada; mi smo svedeni na nivo hobista – ističe Lena Ruth Stefanović.

Evropski Savjet pisaca u čijem je Bordu Lena Ruth Stefanović ima moralnu podršku članova Evropskog Parlamenta i finansijsku podršku Evropske Komisije. Profesionalni pisci članovi Borda, biraju se od strane delegata iz svih organizacija-članica Evropskog Savjeta pisaca.

Pisci treba da budu sindikalno udruženi

Lena Ruth Stefanović kaže da se redovno „prijatno iznenadi kad pročita da joj je negdje objavljen tekst ili priča bez njenog znanja ili ma kakve nadoknade“.

- Sa stanovišta legislative Evropske unije, to je kriminal i podliježe krivičnom gonjenu. Dobra strana ove tužne priče je što kod nas kvalitet još ima moralnu i finansijsku podršku Ministarstva kulture. U tom smislu mi smo u velikoj prednosti jer možemo stvarati trajne vrijednosti, a ne komercijalu i kič. Međutim, pisci trebaju biti sindikalno udruženi i imati pravno regulisane odnose sa izdavačima i knjižarima, koji će podlijegati krivičnom gonjenju u slučaju bespravnog otuđenja intelektualne svojine – poručuje Lena Ruth Stefanović.

(Izvor:Pobjeda)