Prema riječima generalne direktorke Direktorata za kulturnu baštinu Lidije Ljesar projekat „revalorizacija kulturnih dobara Crne Gore“ zasigurno je jedan od najvećih u poslednjih neokliko decenija.
„Ove godine se navršava 65 godina institucionalne i normativne zaštite kulturnih dobara Crne Gore. U godini takvog jednog jubileja, u masovnosti stručnjaka različitih profila koje je okupio ova projekat “Revalorizacija kulturnih dobara Crne Gore”, u koji je uključeno 210 stručnjaka iz Crne Gore raznih akademskih zvanja iz oblasti kulturne baštine,
Prvi dan aradionice posvećen je edukaciji i doedukaciji kadrova koji će se baviti pokretnim kulturnim dobrima..
„Po važećem registru ili po onome što smo naslijedili od 1948. Godine do danas a u skladu sa Zakonom o zaštiti kulturnih dobara registrovano je 598 kulturnih dobara. Tih 598 kulturnih dobara dominantno su zbirke. Neke od njih broje hiljade predmeta i jednu jedinicu, odnosno evidentirani su kao jedno kulturno dobro. Tako biblioteka Narodnog muzeja Crne Gore broji 19.805 predmeta, kao jedna jedinica“ – kazala je Ljesar i dodala da se prema preliminarnom presjeku koji je tokom izrade elaborata uradila, radi o preko 150.000 predmeta u 598 jedinica.
Ona takođe smatra da će se kroz proces revalorizacije u zbirkama naći pojedinačni predmet koji će se izdvojiti kao samostalni reprezentativni predstavnici svoje vrste, a zbirke će i dalje ostati sa puno hiljada predmeta.
Ljesar je tokom prvog dana radionice govorila o Metodologiji izrdae elaborata o revalorizaciji pokretnog kulturnog dobra. Takođe je dala i smjernice i inpute pojedinačnim stručnim timovima o specifičnostima aktivnosti u odnosu na vrste kulturnih dobara.
Prema riječima VD direktora uprave za zaštitu kulturnih dobara Ružice Ivanović odredbom člana 142 Zakona o zaštiti kulturnih dobara utvrđeno je da spomenici kulture koji su taj status stekli po ranijim propisima imaju status kulturno dobro do revalorizacije njihove kulturne vrijednosti. To znači da se revalorizacijom vršei provjera postojanja kulturne vrijednosti svakog kulturnog dobra.
„Zakonom i pravilnikom definisani su kriterijumi za utvrđivanje kulturne vrijednosti, primjenom kojih će se provjeriti da li određeno kulturno dobro posjeduje i dalje vrijednosti zbog kojih je ranije dobilo zaštićeni status“ – kazala je Ivanović.
Projekat „Revaloritacija kulturnih dobara Crne Gore“ zajednički će implementirati Ministarstvo kulture i Uprava za zaštitu kulturnih dobara.
Drugi dan radionice biće posvećen nepokretnoj kulturnoj baštini.
(Izvor:Pobjeda)