„Pojedinim rješenjima u ovom nacrtu se zadire u autonomiju lokalne samouprave, koja je kao važan princip definisana crnogorskim ustavom, crnogorskim zakonom o lokalnoj samoupravi i Evropskom poveljom o lokalnoj samoupravi. Koji je to argument kojim se opravdava ideja uvođenja davanja saglasnosti Vlade za odluke lokalnih samouprava o uvođenju sopstvenih prihoda“, pitao je danas Bulatović.
On je dodao da je Ustavom Crne Gore zajemčeno pravo na lokalnu samoupravu koje obuhvata pravo gradana i organa lokalne samouprave da uređuju i upravljaju određenim javnim i drugim poslovima, na osnovu sopstvene odgovornosti i u interesu lokalnog stanovništva.
Prvi potpredsjednik opštine Budva upozorio je da se predloženim nacrtom zakona vrši dodatna centralizacija kako evidencije tako i naplate lokalnih javnih prihoda, što nije dobro.
„Razvoj pojedinih opština ne smije da ide na štetu primorskih opština i konkretno Budve, posebno kada se zna da primorske opštine jedan dio svojih sredstava preusmjeravaju kroz Egalizacioni fond, koji služi ujednačavanju razvoja sve tri regije u Crnoj Gori. Naši podaci govore da je opština Budva u proteklih pet godina, po raznim osnovama, učestvovala sa više od šest miliona eura u formiranju Egalizacionog fonda“, tvrdi Bulatović.
Bulatović je apelovao da Ministarstvo finansija omogući kvalitetniju saradnju sa Katastrom Crne Gore i Zavodom za statistiku.
„Mislimo da Katastar Crne Gore i Zavod za statistiku Crne Gore mogu efikasnije da obavljaju poslove iz svoje nadležnosti. Ažurnost, preciznost i adekvatna evidencija bi trebalo da još snažnije odlikuju djelovanje ove dvije institucije“, rekao je Bulatović.
Komentari