Izbori za Evropski parlament zakazani su za maj a, prema mišljenju Fajon, oni mogu uticati na politiku proširenja.
"Puno zavisi od toga koja će politička grupa pobijediti na izborima. Ako pobijedi ekstremna desnica, može se dogoditi da će se proces proširenja zaustaviti. Bojim se da bi u tom slučaju lideri iz zapadnobalkanskih država bili više skloni nacionalizmu sa ciljem očuvanja moći i vlasti", rekla je Fajon agenciji Mina, prensi Rtcg.
Ona se nada da će lijeve i liberalne opcije ipak dobiti više podrške i da će se san o Zapadnom Balkanu unutar EU konačno ostvariti.
"Ja ću svakako nastaviti da, unutar Evropskog parlamenta, radim na ostvarenju tog cilja", poručila je Fajon.
Predsjednik Slovenije, Borut Pahor, rekao je nedavno na Bledskom strateškom forumu da se slaba Evropska unija neće proširiti na Zapadni Balkan i da EU ne može da se nada prijemu Srbije, Crne Gore i Albanije kao novih članica u sadašnjem stanju.
Fajon je, komentarišući takve navode, kazala da u EU postoje različite pozicije oko pitanja proširenja Unije.
"U ovom trenutku izgleda da je najveći prijatelj kada je u pitanju približavanje Zapadnog Balkana EU Njemačka, dok Francuska insistira na potrebi da se prvo riješe nagomilani problemi u EU i tek onda otvore vrata za nove članice sa Balkana", rekla je Fajon.
Ona vjeruje da će se proširenje dogoditi kada se svi glavni akteri u EU usaglase oko toga da je Unija zrela da primi nove članice.
"Sa druge strane, moramo imati u vidu da je pristupanje svake nove članice EU sve teže s obzirom na to da postoji sve više uslova. Ovo je posljedica djelimično lošeg iskustva koje EU ima sa nekim proširenjima u prošlosti", precizirala je Fajon.
EU je, pojasnila je ona, uvezla niz bilateralnih problema koje države prije pristupa nisu riješile.
"Skrenuću pažnju samo na problem arbitraže između Slovenije i Hrvatske. Bojim se da, imajući u vidu trenutnu konstalaciju moći i način razmišljanja u EU, će biti teško da bilo koja država kandidat postane članica ako ne riješi otvorena pitanja sa susjedima", rekla je Fajon.
Ukratko, dodala je ona, EU mora prvenstveno da se dogovori sama sa sobom, a dinamika daljeg proširenja zavisi i od toga kojom brzinom države ispunjavaju uslove i sprovode reforme.
Fajon je ocijenila da projekat EU garantuje mir u Evropi, dok pribjegavanje nacionalizmu može uništiti tu sigurnost i stabilnost, a takođe i usporiti proces proširenja.
"Nacionalizam nikada nije riješio srž problema, nego je stvorio samo veće probleme. Zabrinjavajuća pojava i rast ekstremnog nacionalizma u Evropi i svetu su alarmantni. Duboko sam uvjerena da moramo da se borimo protiv takve retorike koja nastavlja da uništava već ionako krhke mostove", rekla je Fajon.
Upitana da li je saglasna sa ocjenom predsjednika Evropske komisije, Žan Klod Junkerom da će ukoliko EU ispusti iz vida Zapadni Balkan, drugi povećati svoj uticaj, odgovorila da je to scenario koji je bio uvijek prisutan.
"Rusija ima saveznika u Srbiji i Republici Srpskoj u BiH. Moskva pokušava da održi svoj uticaj u regionu, prvenstveno podržavajući proruske snage koje se protive članstvu balkanskih država u NATO-u. Kao Rusija, i Turska ima tradicionalno važnu ulogu u regionu", kazala je Fajon.
Ona je dodala da Ankara puno ulaže u BiH, gdje ima političkog saveznika medju Bošnjacima.
"Njihovi lideri podržavaju Erdogana, koji je zbog nedemokratskih poteza na sporednom kolosjeku Briselu, što svakako ne predstavlja ’ulaznicu’ za EU. Pored toga ne smijemo zanemariti uticaj Kine koja želi da prodre na evropsko tržište preko Balkana", rekla je Fajon.
Ona je mišljenja da prisustvo Kine može biti problematično za evropsku integraciju Balkana, jer bi Kina, ako sprovede sve planirane investicije, mogla diktirati razvoj tržišta koje ne bi bilo u skladu sa evropskim pravilima.
Komentari