Prikupljanje podataka za ovo istraživanje sprovešće se od 8. oktobra do 15. decembra. Svi anketari će dolaziti u timovima i imaće jasno označenu opremu i uniforme.
Posljednje MICS istraživanje sprovedeno je u Crnoj Gori 2013. godine. Na osnovu rezultata tog istraživanja, UNICEF se zajedno s partnerima u narednim godinama fokusirao na povećanje broja djece u predškolskom obrazovanju, mijenjanje društvenih normi po pitanju vaspitavanja djece i smanjivanje praga tolerancije nasilja, kao i smanjenje broja maloljetničkih brakova.
Gordana Radojević
Direktorica Zavoda za statistiku Crne Gore Gordana Radojević kazala je da je cilj istraživanja da se dobiju podaci o zdravstvenom, socijalnom i drugom položaju stanovništva u Crnoj Gori, posebno žena i djece.
„Prvi rezultati biće objavljeni u aprilu 2019. godine. Nadamo se da će domaćinstva kao i do sada biti otvorena za saradnju i primiti tim Zavoda za statistiku i na taj način doprinijeti realizaciji ovog važnog istraživanja. Svi individualni odgovori građana dati u ovom istraživanju, kao i u svim statističkim istraživanjima, biće zaštićeni i koristiće se isključivo u statističke svrhe i predstavljaju službenu tajnu“, kazala je Radojević.
Osama Kogali, foto:AA
Osama Kogali, šef predstavništva UNICEF-a za Crnu Goru, pozvao je članove svakog domaćinstva u Crnoj Gori da prime u svoj dom anketare i iskreno odgovore na njihova pitanja.
„Podaci koje dobijemo iz ovog istraživanja pomoći će nam da razvijamo nove i unapređujemo postojeće programe i politike za dobrobit sve djece u Crnoj Gori", rekao je Kogali.
U posljednjih dvadeset godina, u preko 100 zemalja svijeta je uz podršku UNICEF-a sprovedeno više od 300 MICS istraživanja višestrukih pokazatelja stanja prava žena i djece.
Komentari