Izvršni direktor nevladine organizacije "Mladi Romi“, Samir Jaha, ukazao je da je jedan od problema prelazak romske i egipćanske djece iz osnove u srednje škole.
"Imamo situaciju da vrlo mali broj djece, kada završi osnovnu školu upisuje srednju. I dalje analiziramo podatke na terenu i očekujemo da ćemo imati ubrzo podatke. Znamo da je u jednoj školi u Podgorici njih 35 završilo deveti razred, a pitanje je koliko je njih nastavilo. Slična situacija je u Herceg Novom“, rekao je Jaha.
Foto:AA
On je kazao da su dobili podatke od Ministarstva prosvjete kad su u pitanju romski srednjoškolci.
"Ustanovili smo da ih ima 110 i nakon što smo pažljivo analizirali vidjeli smo da je svega dvoje njih upisalo gimnaziju. U skladu sa tim, procijenjujemo da vrlo mali broj može potencijalno upisati i nastaviti školovanje na univerzitetima. To je za nas alarmantan podatak, posebno zbog toga što se broj studenata ne povećava iz godine u godinu nego čak i smanjuje. Brojka od 20 studenata je ista godinama. Procjenjujem da su većina tih studenata na završinim godinama i ukoliko se desi situacija da u ovoj školskoj godini svi završe, mala je vjerovatnoća da ćemo imati studente u nekoliko narednih godina“, istakao je Jaha.
Foto:AA
Predstavnik Direktorata za unaprijeđenje i zaštitu prava manjinskih naroda i drugih manjinskih zajednica u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava, Sokolj Beganaj, kazao je da je u protekloj deceniji preduzeto niz mjera i aktivnosti u cilju unaprijeđenja položaja Roma i Egipćana i njihove integracije u crnogorsko društvo.
Beganaj je ocijenio da romska i egipćanska populacija nikad nije imala povoljniju šansu za obrazovanje.
"Nikada do sad nije nam pružena ovakva pažnja i nije stvorena ovakva povoljna klima kako bi se romska populacija motivisala u cilju njihovog obrazovanja“, smatra Beganaj.
On je ukazao da država obezbjeđuje besplatno pohađanje vrtića za svu romsku djecu, organizovani prevoz do škole, besplatne knjige do devetog razreda, stipendije za sve srednjoškolce i studente.
Predstavnik Građanske alijanse Milan Radović, ukazao je da po popisu iz 2011. godine polovina romske djece nije išla u školu, i manje od jedne trećine je završavalo osnovnu školu.
"Svega sedam odsto djece je bilo u srednjem obrazovanju“, naveo je Radović.
Komentari