Profesor Deakonesku je tom prilikom uručio predsjedniku Đukanoviću “Zlatnu medalju” za zasluge u obnovi nezavisnosti Crne Gore, unapređenje slobode stvaralaštva i podršku razvoju kulture i umjetnosti.
Profesor Deakonesku, istakao je da mu je čast što se susreo sa Đukanovićem, političarem međunarodnog uticaja, koji predano radi na ponovnom stvaranju Države.
"Crna Gora iako geografski mala, velika je država po svojoj kulturi, duhovnosti i tradiciji", ocijenio je rumunski pjesnik i kulturolog.
On ističe da je njegovanje i promocija kulturnog stvaralaštva posebno važna u vremenu globalizacije i krize identiteta.
U tom smislu ukazao je na značaj održavanja Svjetskog festivala u Podgorici koji je okupio pjesnike iz Azerbejdžana, Bjelorusije, Estonije, Irske, Italije, Kosova, Makedonije, Moldavije, Mongolije, Novog Zelanda, Slovačke, Rumunije, Turske, Ukrajine i Crne Gore. Deakonesku je podsjetio i na temeljno prijateljstvo Rumunije i Crne Gore, visoko cijeneći postignuća naše države u ostvarivanju strateških ciljeva, navodi se u saopštenju iz kabineta predsjednika Crne Gore.
Đukanović zahvalio je na vrijednom priznanju i pozdravio inicijativu za održavanjem tako značajnog Festivala, koji je prilika za promociju naše kulture i specifičnih vrijednosti Crne Gore.
On je istakao da ovakvi događaji afirmišu pripadnost naše države savremenim evropskim tokovima što je i strateško opredjeljenje Crne Gore i daju snažan doprinos prevazilaženju višedecenijskog zaostajanja. Iskazao je punu podršku za sve kvalitetne inicijative u oblasti kulture, i dalji život ovog Festivala.
Susretu su prisustvovali i akademik Sreten Perović i gradonačelnik Podgorice Ivan Vuković.
Komentari