UOBRAŽEN, egocentričan, majstor performansa, utemeljivač samoreklamerstva, ali iznad svega vrhunski umjetnik o čije se slike otimaju najveći svjetski muzeji i kolekcionari. Iza ovog opisa lako je otkriti ime španskog genija Salvadora Dalija.
Dvije strane Dalijeve ličnosti, svestrani umjetnik i veliki ekscentrik, tema su monumentalne izložbe koja je u subotu otvorena u Muzeju kraljice Sofije u Madridu. Posjetioci će do 2. septembra moći da vide više od 200 slika, crteža, skulptura, pisanih tekstova, ali i inserte iz filmova, reklama, koje je potpisao ovaj svestrani stvaralac. U Španiju prvi put dolazi tridesetak slika, među kojima i Dalijeva remek-djela "Istrajnost sjećanja" i "Galin anđeo", u vlasništvu njujorškog muzeja MOMA.
- Dali je neumorni tvorac najčudesnijih slika, veliki gospodar mašte koji je učestvovao u svim, u njegovo vrijeme aktulenim, umjetničkim pravcima i bio začetnik mnogih. Uprkos brojnim talentima, slikarstvo mu je, baš kao i Pikasu, bila opsesija - poručio je Manuel Borha Viljel, direktor Muzeja kraljice Sofije, čija pinakoteka raspolaže sa pedesetak Dalijevih vrhunskih slika.
Izložba je organizovana hronološki i podijeljena u 11 djelova, od kojih je jedan posvijećen njegovoj velikoj strasti - "poziranjem" samom sebi. Madridska publika moći će da vidi šest njegovih autoportreta, realizovanih na različite načine. Među njima je i onaj na kome vidi sebe kao kombinaciju Merilin Monro i Mao Ce-Dunga.
- Vrlo sam zauzet time da budem Dali, a drugi ljudi me zanimaju samo iz simboličnih razloga, kao što su novac i publicitet - jedan je od slikarevih čuvenih "bisera".
Prvi dio izložbe posvijećen je nekim od najranijih radova, na kojima dominiraju aluzije na članove porodice i pejzaž rodnog Figerasa. Mada je glavna karakteristika ovih slika igra boje i svjetlosti, već se naslućuju svi budući "eksperimenti". Slijede crteži uz serije "Truljenje", kao podjsećanje na Dalijeve dane u Studentskom domu i početak njegovog prijateljstva sa Lorkom i Bunjuelom.
Centralni dio ove retrospektive čine djela iz umjetnikove nadrealističke faze, ali će posjetioci moći da se upoznaju i sa njegovim drugim talentima. Na izložbi je i kratki nijemi film iz 1929. godine, "Andaluzijski pas", koji je Dali napisao zajedno sa rediteljem Luisom Bunjuelom, kao i "Destino", kratki animirani film koji je uradio za studio Volta Diznija.
Ali, čini se da koliko god se kustosi trudili da naprave što sveobuhvatniju Dalijevu izložbu, nema sumnje da je njegovo najuspjelije i najsavršenije djelo bio on sam!
(Izvor:Večernje novosti)