Pravo učešća na konkursu imaju organizacije civilnog društva (OCD) registrovane u skladu sa Zakonom o nevladinim organizacijama, koje ispunjavaju kriterijum da su registrovane kao udruženja građana najmanje godinu prije isteka roka za dostavljanje prijedloga projekata na ovom konkursu.
„OCD treba i da ispunjavaju kriterijume da imaju sjedište u Crnoj Gori, da su direktno odgovorne za pripremu i upravljanje projektom, sa partnerima (ukoliko su predviđeni projektom), a ne da nastupaju kao posrednici, kao i da imaju godišnji promet veći od deset hiljada eura (u slučaju da je u pitanju dio programa za izgradnju kapaciteta)“, kaže se u saopštenju.
Navodi se da dostavljeni prijedlozi projekata tematski treba da budu usmjereni na oblasti i teme: građanskog nadgledanja sudskih postupaka, borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala kroz kampanju podsticanja na prijavljivanje slučajeva korupcije i saradnju sa drugim organizacijama civilnog sektora u toj kampanji.
„Dostavljeni prijedlozi projekata tematski treba da budu usmjereni na analizu postojećeg sistema izbora sudija i tužilaca, analizu primjene novih instituta u krivičnom zakonodavstvu, razvoj politika i povećanje standarda u oblasti zaštite vulnerabilnih grupa, usklađivanje kaznenih politika“, navodi se u saopštenju.
Prijave za konkurs se, kako je saopštenio iz CeMI-ja, mogu poslati najkasnije do 20. oktobra u 16 sati.
Dodjela malih grantova se realizuje u okviru projekta „Reforma pravosuđa: Unaprjeđenje kapaciteta civilnog društva u doprinosu očuvanja integriteta pravosuđa“ koji se sprovodi u saradnji sa Centrom za demokratiju i ljudska prava (CEDEM), a finansira ga Evropska unija.
Komentari