U prirodi, voda pomera planine, dok je učinak za čovjeka apsolutno nemjerljiv, prenosi B92.
Smanjenim unosom vode snižava se volumen krvi koji dolazi u bubrege, srce, mozak i mišiće, što može da ima posljedice po opšte zdravlje.
Svježa voda, tako dostupna, pomoći će vam da podignete nivo odbrane organizma od niza neprijatnosti i problema. Dobra hidriranost spriečiće glavobolje, malaksalost, zamor i nedostatak energije, mnoge kardiovaskularne probleme, ali uticati na ubrzanje metabolizma.
Voda se gubi procesom disanja, znojenja, mokrenja i pražnjenjem crijeva, pa za jedan dan izgubimo oko 2,5 litara tečnosti. Da bi organizam dobro funkcionisao, potrebno je da nadoknadimo ovaj gubitak. Posebno je važno obratiti pažnju ako se aktivno bavimo fizičkim aktivnostima, jer se gubitak tečnosti značajno uvećava.
„Usljed povećanog stepena znojenja tokom sporta ili fizičke aktivnosti, posebno u toplom ambijentu, preporučuje se povećan unos tečnosti u skladu sa gubitkom. Najbolje je da se nadoknadi onoliko tečnosti koliko gubimo tokom epizode naprezanja, što lako možemo utvrditi iz razlike tjelesne težine prije i poslije vježbanja. Tečnost valja unositi neposredno prije, tokom i nakon aktivnosti na svakih 10 do 15 minuta, idelano je da temperatura bude oko 10 do 12oC“, ističe profesor dr Sergej Ostojić lekar i fiziolog vrhunskih sportista sa višedecenijskim iskustvom.
Iako pića kao što su mlijeko, sokovi, kafa i čaj sadrže veću količinu vode, ne treba zaboraviti da je čista voda najvažniji izvor tečnosti za funkcionisanje organizma. Trudnice i majke sa bebom treba da unose dodatne količine, kako se ne bi poremetio balans tečnosti i balans elektrolita u organizmu.
Ne postoji organ u našem tijelu koji ne zavisi od pravilnog unosa vode. Svaka kap koju u sebe unesemo dragocjeni je doprinos našem opštem zdravlju. Zato se potrudite da dnevne obaveze podredite svom tijelu i njegovim potrebama.
Komentari