Novinar i kolumnista lista "The Washington Post" nestao je 2. oktobra nakon što je ušao u kompleks konzulata Saudijske Arabije u Istanbulu. Poznat je kao kritičar politike koju vodi aktuelna vlast Saudijske Arabije, a podržavao je i list "Al Watan," koji predstavlja glavnu platformu saudijskih reformista.
Kompleks konzulata u Istanbulu već 14 dana je pod prismotrom turske policije i novinara, a oči svjetske javnosti ponajviše su uperene u izjave turskih, saudijskih i američkih zvaničnika.
Američki predsjednik Donald Tramp je dan nakon Kašogijevog nestanka izrazio zabrinutost, a potom je kazao da je o tom slučaju razgovarao s visokim zvaničnikom iz Rijada i poručio da će Bijela kuća do kraja pratiti situaciju.
Tramp je o nestanku novinara razgovarao i s njegovom vjerenicom i pozvao je u Bijelu kuću, a otkrio je da američke institucije o tom pitanju sarađuju s turskim institucijama.
Američki predsjednik je telefonom razgovarao i sa saudijskim kraljem Salmanom bin Abdulazizom, a nakon razgovora je kazao da je kralj kategorički kazao da posjeduje bilo kakve informacije o Kašogijevoj sudbini.
Ističući da ne zanemaruje medijske izvještaje o navodnom brutalnom ubistvu novinara, Tramp je u Rijad poslao američkog državnog sekretara Majka Pompea.
Foto:AA
Slučaj pomno prati i turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan koji je takođe o tome razgovarao s kraljem Salmanom.
Erdogan je naglasio važnost zajedničke tursko-saudijske istrage kako bi se otkrili i svijetu obznanili svi detalji o Kašogijevom nestanku.
Prvu vijest o nestanku Kašogija javnosti je saopštila njegova vjerenica Hatice Džengiz koja i dalje čeka pred saudijskim konzulatom u Istanbulu.
Ona je tu informaciju prvo dala predsjedniku Udruženja tursko-arapskih medija (TAM) Turanu Kislakciju i zvaničniku turske vladajuće Stranke pravde i razvoja (AK Parti) Jasinu Aktaju.
"Istina je da je Džamal ušao u tu zgradu i da nema nikakvih dokaza da je iz nje izašao", kazala je Džengiz u kolumni za list "The Washington Post".
Ona je pozvala američkog predsjednika Trampa i njegovu suprugu Melaniju Tramp da pomognu u rasvjetljavanju slučaja.
Pozvala je i lidere Saudijske Arabije, odnosno kralja Salmana i njegovog sina i prestolonasljednika Muhameda bin Salmana, da se pozabave tim slučajem i objave snimke sigurnosnih kamera iz konzulata.
"Izjave koje dolaze iz Saudijske Arabije su mi manjkave i neuvjerljive. U toj zemlji je protiv mene pokrenuta ozbiljna kampanja. Vode je provladini mediji i trolovi. To je naravno tužno i te refleksne reakcije same po sebi nameću sumnju na taj slučaj", kazala je vjerenica novinara u intervjuu za Anadoliju.
Nadzorne kamere su snimile ulazak Kašogija u konzulat, ali nema tragova da je iz njega izašao.
U tom periodu u konzulat je ušlo ukupno 15 saudijskih državljana i zvaničnika koji su u dva odvojena leta prethodno stigli u grad na Bosforu.
Ta delegacija je potom napustila konzulat i vratila se u Saudijsku Arabiju, o čemu svjedoče i snimci sa aerodroma "Ataturk".
Saudijski konzulat je dva dana kasnije, odnosno 4. oktobra, na Twitteru objavila saopštenje u kojem se navodi da je Kašogi nestao po izlasku iz konzulata.
Državno tužilaštvo u Istanbulu je 6. oktobra pokrenulo istragu o tom slučaju.
Turski i saudijski zvaničnici sačinili su zajedničku radnu grupu koja se prvo sastala u Direkciji za sigurnost u Istanbulu, a sinoć su devet sati proveli u kompleksu konzulata u kojem su sproveli uviđaj.
Novinari s terena su javili da je tokom noći specijalno komunalno vozilo ulazilo u konzularni kompleks radi uzimanja uzoraka tla iz dvorišta.
Danas je neimenovani izvor iz Ministarstva vanjskih poslova Turske saopštio da će radna grupa uviđaj sprovesti i u rezidenciji generalnog konzula Saudijske Arabije u Istanbulu.
Komentari